Miasto w Meksyku, miejsce narodzin bogów i początku świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:50
Na Wyżynie Meksykańskiej, kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód od Mexico City, wznoszą się imponujące piramidy. Są to pozostałości monumentalnej zabudowy Teotihuacan - największej metropolii prekolumbijskiej Ameryki.
Piramida księżyca w Teotihuacan
Piramida księżyca w TeotihuacanFoto: JordiMA1587/pixabay

kodeks boturini 1200x660.jpg
Historia Azteków spisana w niezwykłej księdze

Teotihuacan było największym miastem w prekolumbijskiej Ameryce i zostało założone najpewniej na przełomie II i I w. p.n.e. Budowniczowie tego miasta to nadal wielka zagadka. - Do dzisiaj jest to niewyjaśniona zagadka dotycząca przede wszystkim tego, jakim językiem posługiwała się ludność, która zbudowała tę potężną metropolię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Jarosław Źrałka - specjalista w zakresie sztuki i archeologii Mezoameryki z Instytutu Archeologii UJ. - Obecnie coraz bardziej popularna staje się teza zakładająca, że mieszkańcami Teotihuacan była ludność, która najprawdopodobniej posługiwała się językiem nahuatl - dodaje. 

Posłuchaj
23:32 2021_07_09 19_29_58_PR1_Eureka.mp3 Miasto w Meksyku, miejsce narodzin bogów i początku świata (Eureka/Jedynka)

 

Miejsce narodzin bogów i początku świata 

W czasach świetności w V w. n.e. miasto to rozciągało się na powierzchni 20 km kw. i liczyło 100 tys. mieszkańców. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną Meksyku, a niegdyś uważane było za miejsce narodzin bogów i początku świata.

Jego główną osią jest tzw. Aleja Umarłych, czyli 4-kilometrowa droga zamknięta z jednej strony Piramidą Księżyca, a z drugiej - Cytadelą, której główną budowlą jest Piramida Upierzonego Węża. Pośrodku tej drogi stoi natomiast Piramida Słońca wznosząca się na wysokość 60 metrów. Wszystkie te obiekty zostały przebadane archeologicznie.

O wynikach tych prac w dalszej części "Eureki" opowiadał dr . Jarosław Źrałka. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Ponadto w "Eurece": 

Ostrów Lednicki - wyspa na jeziorze Lednica - to jedno z najważniejszych miejsc początków państwa polskiego. To tam - w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem, powstał rezydencjonalny ośrodek Mieszka I. Do dziś można na wyspie podziwiać ruiny książęcego palatium i kaplicy przypałacowej,
w której - wedle niektórych badaczy - odbył się chrzest Mieszka. 

Żeby to miejsce i jego historia zyskały "edukacyjną oprawę" na stałym lądzie, w Dziekanowicach, powstaje ultranowoczesny budynek muzealny, w którym, być może już za rok, będą prezentowane wystawy stałe i czasowe, pokazujące wspaniałe zbiory z czasów narodzin naszej państwowości. Z archeologicznych badań wyspy oraz z podwodnych prac w jeziorze lednickim pochodzą bowiem ogromne ilości zabytków m.in. przedmioty kultu religijnego, zabytki luksusowe oraz niezwykle bogaty zespół militariów.
O planach modernizacyjnych mówił prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Jarosław Źrałka (specjalista w zakresie sztuki i archeologii Mezoameryki z Instytutu Archeologii UJ)  prof. Andrzej Wyrwa (dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) 

Data emisji: 9.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

"Język Azteków sprzyja tworzeniu długich wyrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 16:00
- Język nahuatl umożliwia sklejanie ze sobą czasowników, rzeczowników, partykuł, przez co moi studenci bywają przerażeni długością azteckich wyrazów, ale to nie jest trudny język, bo jest bardzo logiczny - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Brylak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Swoje życie zawodowe związała z Wielkopolską, a Poznań - dzięki jej badaniom - znów odgrywa pierwszorzędną rolę w historii początków państwa polskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykopaliska w Wadi Natrun. "Mnisi musieli uciekać przed popularnością"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:59
Polscy konserwatorzy od lat uznawani są za najwyższej klasy fachowców, którzy w różnych częściach świata ratują kulturowe dziedzictwa. W Egipcie realizują obecnie kilka projektów, w tym także ten w dolinie Wadi Natrun. - Jest to jedna z kolebek monastycyzmu - mówi dr Dobrochna Zielińska z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń