Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 12:28
Batalie, bitwy i potyczki zmieniały bieg historii naszego kraju. Były zapisem triumfów i wielkich klęsk. Walczyliśmy na terenie Polski i poza nią, w bitwach ratujących Europę (pod Wiedniem czy Monte Cassino), a w czasach zaborów, ubrani w obce mundury, pod obcym sztandarem. Warto przypomnieć dzieje oręża polskiego i wybitnych wodzów różnych epok, którzy zapisali się w historii.
Okładka książki 100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu
Okładka książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu"Foto: mat. promocyjne

Najsłynniejsza bitwa w dziejach oręża polskiego, taka, której datę wszyscy znamy, to zwycięska bitwa pod Grunwaldem. Utrwalono ją w malarstwie i literaturze. Samo miejsce można do dziś odwiedzać. Odbywają się tam rekonstrukcje - starcie wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami. Czego jeszcze nie wiemy o tym wydarzeniu?

Jak podkreślił w Programie 1 Krzysztof Jabłonka, autor książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu", to wciąż jest bitwa pełna tajemnic.

Wskazał, że dowiedzieliśmy się, że był hufiec węgierski, który - w imię przyjaźni z Polakami - odmówił udziału w bitwie i wycofał się gdzieś na dalekie obrzeża. Do dziś zastanawiamy się, w jaki sposób Jagiełło zastawił na Krzyżaków pułapkę, gdyż domyślamy się, iż nie przez przypadek prawie wszyscy bracia zakonni zginęli w tej bitwie. Ocalało ich trzydziestu paru na 250.

- Jan Matejko namalował księcia Witolda na samym środku, ale to nie jest źródło historyczne. To jest bardzo ładne źródło propagandowe. Witold na obrazie ma twarz księcia Sapiehy, bo wtedy formował się rząd polski pod zaborem austriackim. To polityczny obraz, a nie historyczny - zwrócił uwagę gość radiowej Jedynki.

- Odkrywamy, że Jagiełło posługiwał się wzorem bitwy na Kulikowym Polu, także pod Grunwaldem. Ja apeluję bez końca do wszystkich rekonstruktorów i historyków tej bitwy - to były dwa oddzielne pola bitwy - było pole północne, był las, który rozdzielał, i pole południowe. Jan Długosz nie miał pojęcia, co się dzieje na sąsiednim polu, pospisywał to, co zasłyszał - zaznaczył.


Posłuchaj
21:47 Jedynka/Eureka - 14.07.2021 grunwald Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu (Eureka/Jedynka)

 


Czytaj także:


Mniej znane bitwy

Były w naszej historii batalie, czy to o granice, czy o wolność, mniej znane, a jednak istotne. Interesujące z punktu widzenia militarnego. - Są bitwy, które umknęły, jakby, uwadze. Warte są przede wszystkim upamiętnienia w terenie. To są liczne, bardzo istotne, nawet nie potyczki, a całe batalie powstania styczniowego np. bitwa pod Małogoszczem - powiedział Krzysztof Jabłonka

Mamy też w naszej historii takie rozdziały, gdy dochodziło do walk bratobójczych. Według gościa "Eureki" o nich też trzeba pamiętać.

- To nie są bitwy bez znaczenia. Najważniejszą i najbardziej znamienną, ostrzegającą Polaków, jest bitwa pod Mątwami 13 lipca 1666 roku. Armia koronna, przeprawiająca się przez rzekę Noteć, została zaatakowana przez rozświeconą szlachtę Jerzego Lubomirskiego. Niestety wygrała. Padli najważniejsi i najbardziej bohaterscy pancerni obrońcy RP Stefana Czarnieckiego - wskazał. 

Słynne są bitwy w cudzej służbie, w obcym mundurze, które także były udziałem polskiego żołnierza. Wśród takich bitew rozmówca Katarzyny Jankowskiej wymienił bitwę pod Marengo z 1800 roku (decydująca bitwa drugiej kampanii włoskiej Napoleona). - Takich bitew było więcej, trzeba je odszukać - podkreślił Jabłonka.

Poza tym w audycji:

shutterstock_702971332.jpg
"Wyrazisty symbol monarchii". Prof. Kraszewski o bazylice św. Dionizego w Saint-Denis

Opactwo i bazylika św. Dionizego w podparyskim Saint-Denis to jeden z najważniejszych zabytków Europy. O powstaniu, losach, znaczeniu historycznym i przyszłości tego niezwykłego miejsca, przypominając o rocznicy zburzenia Bastylii 14 lipca 1789, która była początkiem rewolucji francuskiej, opowiedział prof. Igor Kraszewski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, konsul honorowy Republiki Francuskiej w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: Krzysztof Jabłonka (autor książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu")

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 19.30

kk

Czytaj także

Tajna broń Jagiełły. Bez mostu pontonowego nie byłoby bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:50
611 lat temu zakończyła się koncentracja wojsk polsko-litewskich pod Czerwińskiem. Król Władysław Jagiełło zaskoczył Krzyżaków i ruszył na Malbork, co doprowadziło do bitwy pod Grunwaldem. Kluczową rolę w koncentracji wojsk miał most pontonowy na Wiśle - pierwsza taka konstrukcja w tej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 06:01
611 lat temu, 15 lipca 1410 roku, polski oręż odniósł jedno z największych zwycięstw w historii. Upamiętniający ją obraz Jana Matejki skrywa w sobie wiele tajemnic. Z tej okazji prezentujemy go w wersji, która pomoże rozszyfrować umieszczone na nim postacie.
rozwiń zwiń