"Tropem Wilczym". Oddaj krew, uratuj życie!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:05
Organizatorzy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" apelują o udział w zbiórce krwi w ramach tegorocznego, IX biegu. Krew można oddawać na hasło "Tropem Wilczym" we wszystkich Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Narodowego Centrum Krwi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matej Kastelic/Shutterstock.com

Posłuchaj
21:33 Jedynka/Eureka - 15.07.2021 tropem wilczym "Tropem Wilczym". Oddaj krew, uratuj życie! (Eureka/Jedynka)

 

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.Barbara Konarska, rzecznik projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", zauważyła, że sytuacja jest poważna, wielu honorowych dawców wystraszyło się pandemii koronawirusa. Podkreśliła, że nie należy się obawiać wizyty w stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. - Zbiórki krwi odbywają się w warunkach dostosowanych do naszych czasów, czyli w sposób bardzo bezpieczny - zaznaczyła. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu.


Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników - a także te związane z pandemią koronawirusa - są zamieszczane na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

To, co się dzieje we krwi jest zwierciadłem tego, co się dzieje w organizmie

Hematologia jest dziedziną medycyny skupiającą się na chorobach krwi oraz układu krwionośnego. To również rozliczne badania diagnostyczne mające pomóc w walce z chorobami krwi. To dziedzina wiedzy rozwijająca się niezwykle prężnie, tym bardziej, że poszerzona o moduł genetyczny pozwala diagnozować wiele chorób krwi.

Jak powiedział w audycji "Eureka" prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii, w organizmie dorosłego człowieka jest ok. 5 litrów krwi. Jest ona czerwona ponieważ zawiera krwinki czerwone.

Krew ma trzy podstawowe funkcje - krzepnięcie (mechanizm, który zabezpieczenia nas przed nadmierną utratą krwi, w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia naczynia), odporność (przede wszystkim obrona przed drobnoustrojami), transport (krwinki czerwone transportują przede wszystkim gazy: tlen i dwutlenek węgla; osocze - różne składniki odżywcze w jedną stronę, a w drugą - substancje, które trzeba z organizmu usunąć). 

- To, co się dzieje we krwi jest, w pewnym sensie, zwierciadłem tego, co się dzieje w organizmie (...) Najważniejszym badaniem hematologicznym jest morfologia krwi - podkreślił ekspert. Drugim, co do ważności, jest koagulogram, czyli badanie krwi, którego celem jest oznaczenie liczby płytek krwi (trombocytów), odpowiadających za jej krzepnięcie.

***

Organizowany od 2013 roku bieg "Tropem Wilczym" to międzynarodowy hołd składany Żołnierzom Wyklętym, którzy mieli odwagę walczyć o wolność, o niepodległość, gotowi zapłacić za to każdą cenę. Odbywa się w kilkuset miejscach na całym świecie. Biegowi towarzyszą m.in. akcje charytatywne, imprezy lokalne, spotkania ze świadkami historii i grupami rekonstrukcyjnymi, koncerty i konkursy rodzinne.

Polskie Radio jest patronem medialnym projektu "Tropem Wilczym".


Baner Żołnierze wyklęci 663x364.jpg

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Wiesław Jędrzejczak (krajowy konsultant w dziedzinie hematologii), Barbara Konarska (rzecznik projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych")

Data emisji: 15.07.2021 

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/IAR/kk

Zobacz więcej na temat: krew krwiodawstwo Artur Wolski

Czytaj także

Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:36
Nie można jej wyprodukować ani niczym zastąpić. W całym kraju rośnie zapotrzebowanie na krew każdej grupy. Wynika to rozpoczęcia wykonywania przez szpitale zabiegów planowych oraz większej liczby wypadków drogowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew to dar. Podziel się nią z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:20
14 czerwca - w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego patologa i immunologa, który w 1901 roku odkrył grupy krwi - obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. 
rozwiń zwiń