Łaciaste kosy czy kawki. Zjawisko aberracji barwnych u ptaków

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 21:50
Po raz pierwszy opisano zjawisko aberracji barwnych u ptaków, analizując prawie tysiąc przypadków dotyczących 74 gatunków. Badacze - ornitolodzy z Polski i Czech - wykorzystali internetowe źródła danych w postaci zdjęć i filmów nietypowo ubarwionych ptaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iwona Fijol/shutterstock.com

shutterstock_1136940245.jpg
Ojcostwo i rodzicielstwo w świecie ptaków

Wyniki ich pracy ukazały się w prestiżowym czasopiśmie IBIS. Autorami publikacji są naukowcy i przyrodnicy reprezentujący PTOP w Białymstoku, Uniwersytet Karola w Pradze, Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 

- Ptaki tak naprawdę widzą tylko 4 kolory: kolor UV, niebieski, zielony i czerwony - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów publikacji. - W ogóle nie widzą bieli i czerni, tak jak my to widzimy. (...) My często zapominamy, że percepcja koloru to nie jest tylko fizyczna własność organizmu, tylko to jest to, co nasze oko podaje do mózgu - wyjaśnia ekspert. 

Natura czasami płata figle, a zjawisko aberracji  u ptaków jest dosyć częste. - Zadaliśmy sobie pytanie, jak to się dzieje, że występują osobniki bardzo mocno widziane, np. całe białe lub żółtawe albo albinistyczne - tłumaczy gość audycji. 


Posłuchaj
25:16 Jedynka/Eureka 19.07.2021.mp3 Łaciaste kosy czy kawki. Zjawisko aberracji barwnych u ptaków (Eureka/Jedynka)

 

Anomalie - u jakich ptaków? 

Zdaniem gościa audycji niektóre gatunki ptaków, u których anomalie są mocno widoczne, bardzo łatwo odszukać. - Na szczycie listy są bardzo dobrze znane gatunki. m.in. kos i wróbel domowy - podkreśla. - Tak naprawdę gatunków, u których stwierdzono aberracje, jest kilkadziesiąt - dopowiada. 

Aberracje barwne są również częściej notowane u gatunków, które nie migrują na duże odległości i zasiedlają większy zakres siedlisk, najczęściej te o charakterze otwartym. 

Zobacz również: 

Kaczka krzyżówka 

Jak się okazuje, kaczka krzyżówka jest wysoko na liście ptaków z barwnymi anomaliami. - Ta piękna zielona głowa jest u samców w szacie godowej. Samce się pierzą i przypominają samice. Biały barwnik natomiast to najprawdopodobniej domieszka kaczek udomowionych i nawet ma tę swoją nazwę wśród ornitologów, że takie białawe kaczki krzyżówki nazywane są sołtysami - mówi prof. Piotr Tryjanowski. - Raz w roku jest organizowany konkurs na najpiękniej ubarwionego sołtysa w Polsce - dodaje. 

 Czytaj także:


Poza tym w audycji:

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Rozmowa z laureatami konkursu "Odkrycia" Polskiej Edycji EUCYS - konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców, zdobywcami pierwszej nagrody w dziedzinie chemii: Igorem Jaszczyszynem z Wólki Grodziskiej, absolwentem IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie i Jakubem Lewandowskim z Działdowa, absolwentem XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, a także z opiekunką młodych odkrywców - dr Magdaleną Osial z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, twórczynią projektu "Manufaktura Naukowców".

Laureaci przedstawią swój chemiczno-ekologiczny projekt, z którym wygrali polski finał: "Synteza i badania kompozytu na bazie tlenków metalu oraz krzemionki do zastosowania w fotokatalizie i wyłapywania zanieczyszczeń". 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), Igor Jaszczyszyn (absolwent IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie), Jakub Lewandowski (absolwent XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie),  dr Magdalena Osial (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, twórczyni projektu "Manufaktura Naukowców")

Data emisji: 19.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Wędrówki ptaków wstrzymują ruch uliczny w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:01
W Warszawie rozpoczęły się wiosenne migracje nurogęsi. Dorosłe ptaki wraz z młodymi wędrują z Łazienek Królewskich do Wisły. W poniedziałek dzięki akcji stołecznej Policji i Straży Miejskiej, matka wraz z dwunastoma młodymi mogła bezpiecznie przejść przez jedną z najruchliwszych tras w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasie gniazda. Kto mieszka z bocianem? A kto w lisiej norze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 08:42
Wiele osób myśli, że gniazda dla ptaków są tym, czym domy dla nas. Niestety w gniazdach bardzo często bywa niebezpiecznie, dlatego ptaki jak najszybciej je opuszczają i usamodzielniają się. Choć i od tej reguły są wyjątki. 
rozwiń zwiń