Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 21:50
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Monika Wisniewska/Shutterstock

1200_smog_Forum.png
Zła jakość powietrza w wielu miastach Polski. Apel o pozostanie w domach

Kształtowanie dzieci i młodzieży 

Szkoły jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia.

- Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, wybierając metody pracy, do kogo kierujemy nasz przekaz i kto może korzystać z naszej wiedzy i umiejętności. Patrzymy na wiek uczniów, w jaki sposób pracują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. - Jeżeli chcemy osiągnąć cel, musimy dobrze przygotować metody, przy których będziemy się tą wiedzą dzielić i dawać dzieciom możliwość wyboru tych metod - dodaje. 

. 

Bloki edukacyjne dla nauczycieli 

Specjaliści z PIB NASK opracowali bloki edukacyjne dla nauczycieli związane ze smogiem (powstawanie, walka z nim, wpływ na zdrowie i edukacja). 

Szkoły biorące udział w projekcie ESA zostały wyposażone w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza. Na podstawie zebranych danych młodzież może już sama planować swoje aktywności danego dnia.


Posłuchaj
25:51 Jedynka/Eureka 22.07.2021.mp3 Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem (Eureka/Jedynka)

 

- Do szkół, które są objęte programem ESA, trafiają urządzenia, które mierzą zanieczyszczenie w okolicy szkół. Mamy urządzenie pomiarowe, wyświetlacze, ekrany, jednak to jest dopiero początek - podkreśla Barbara Leśniczak, kierownik projektu Edukacyjnej Sieci Smogowej. - Dopiero na bazie technologii zaczynamy edukację opartą o cyfrowe narzędzia. Specjaliści NASK stworzyli portal edukacyjny sieci antysmogowej, gdzie wizualizujemy, pokazujemy na mapach poziomy zanieczyszczeń - wyjaśnia ekspert. 

Program cały czas jest rozwijany i poszerzany np. o quizy edukacyjne, które pozwalają dzieciom na rolę domowych edukatorów swoich rodziców. Przygotowywany jest program skierowany również do szkół specjalnych.

Konsekwencje zdrowotne 

Jak tłumaczy dr n. med. Wojciech Feleszko, smog może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu. - Skutki zdrowotne, począwszy od krótkotrwałego okresu smogowego, objawiają się zakażeniem dróg oddechowych u dzieci. Bardzo trudno nam powiedzieć, czy to jest już wirus, czy podrażnienie śluzówki, które objawia się katarem lub kaszlem - mówi. - Zanieczyszczone powietrze długofalowo może prowadzić do różnego typu alergii, astmy oskrzelowej, a jeżeli jest to okres kilkunastu lat, to możemy spodziewać się choroby wieńcowej lub chorób nowotworowych - tłumaczy. 

. 

Ponadto w audycji: 

Produkcja leków może być szybsza dzięki innowacyjnej metodzie polskich naukowców.

Ten realizowany wynalazek badawczy można opisać tak: leki da się produkować szybciej, taniej i bardziej przyjaźnie dla środowiska. A o ile szybciej? Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych jest możliwe o 90 proc., a przeciwnowotworowych o połowę.

O metodzie opowiedziała dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Barbara Leśniczak (kierownik projektu Edukacyjnej Sieci Smogowej), dr n. med. Wojciech Feleszko (pediatra, immunolog), 

Data emisji: 22.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom. Nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców od 1 lipca

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 08:03
1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy, jeśli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca tego roku, w przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok ku czystemu powietrzu. Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:45
1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Deklaracje można złożyć w formie papierowej lub online w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
rozwiń zwiń