Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:45
Symboliczny pomnik Małego Powstańca na warszawskiej Starówce przypomina o dzieciach, które brały udział w sierpniowym zrywie 1944 roku. Doświadczenie nowej rzeczywistości wojennej było przyjmowane ze strachem, a jednocześnie z zapałem do walki.
Pomnik Małego Powstańca przypomina o udziale dzieci w sierpniowym zrywie
Pomnik Małego Powstańca przypomina o udziale dzieci w sierpniowym zrywieFoto: Agnieszka Cubała

Posłuchaj
24:04 2021_07_23 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy? (Eureka/Jedynka)

 

Dzieci w Powstaniu Warszawskim 

Jak przyznaje autorka książki "Warszawskie Dzieci '44" Agnieszka Cubała w swojej książce przyjrzała się powstaniu widzianego oczami dzieci. - Stwierdziłam, że teoretycznie  wiem bardzo dużo, ale jak się głębiej spojrzy na tę naszą wiedzę dotyczącą uczestnictwa dzieci w Powstaniu Warszawskim, to ona jest bardzo płyta - mówi w radiowej Jedynce. -  Bardzo mało wiemy o tym, jak dzieci patrzyły na Powstanie Warszawskie, mało wiemy o emocjach, uczuciach, doświadczeniach. Niewiele też wiemy o ludności cywilnej, bo wielu z nas patrzy na powstanie przez pryzmat walki - zauważa. 

Udział dzieci i młodych ludzi w walkach 

Kim byli mali powstańcy i jaką odegrali rolę? Tego możemy się dowiedzieć m.in. ze wspomnień Krzysztofa Zanussiego, Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Kowalewskiego, Jacka Fedorowicza, Wandy Lurie czy Jana Kobuszewskiego, a także wielu innych mieszkańców Warszawy. 

Wg. historyków ok. 1100 -1200 dzieci brało udział w powstaniu. - Dzieci było bardzo dużo, ale pamiętajmy, że jesteśmy w milionowym mieście. Mówi się dużo o osobach, które poległy, że najwięcej było dzieci i osób starszych - stwierdza gość audycji. - Warto się nad tym pochylić, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że np. podczas rzezi ginęły całe wielopokoleniowe rodziny - dodaje. 

Zobacz też:

W audycji ponadto:

Ponad milion pozycji w katalogu inwentarzowym PAN Biblioteki Gdańskiej, w tym wiele unikatowych – to dorobek 425 lat nieprzerwanego istnienia miejskiej książnicy w Gdańsku, naznaczonego darami majętnych mieszczan, mądrymi zakupami, roztropną polityką miasta oraz troską wielu pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy. Biblioteka Gdańska została założona w 1596 roku. W katalogu inwentarzowym znajdują się pozycje tak unikatowe, jak średniowieczne woskowe tabliczki i spisany ręcznie mszał krzyżacki. Są tu również: pierwszy drukowany atlas morski, kolekcja druków muzycznych Georga Knoffa, kolekcja wszystkich drukowanych dzieł Jana Heweliusza, fotografie XIX-wiecznego Gdańska odbite na papierze solnym czy pamiątki po majorze Henryku Sucharskim i materiały dotyczące obrony Westerplatte. O jubileuszu, zbiorach i działalności biblioteki opowiedziała jej dyrektorka dr Anna Walczak.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Agnieszka Cubała (autorka książki "Warszawskie Dzieci '44"), dr Anna Walczak (Biblioteka Gdańska PAN) 

Data emisji: 23.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 05:45
Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką, a były to niekiedy zaskakujące materiały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzór wynosi się z domu". Dyrektor NCK o czytelnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:25
- Gros Polaków po prostu nie czyta. Powiedziałbym, że część manifestuje to swoje nieczytelnictwo - stwierdził w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń