Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:30
Niemal od początku pojawienia się koronawirusa i pandemii przez niego spowodowanej, polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać skutecznie i bardzo szybko zakażenie koronawirusem.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Cryptographer

leki free 1200.jpg
Czy można produkować leki szybciej, taniej i przyjaźniej dla środowiska?

Test opracował startup Scope Fluidics, który powstał w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. To spółka, która wyspecjalizowała się w tworzeniu systemów diagnostycznych dla medycyny.

Posłuchaj
22:59 2021_07_26 19_30_44_PR1_eureka.mp3 Polski szybki i wiarygodny test na SARS_CoV_2 (Eureka/Jedynka)

 

laboratorium bakterie 1200
Terapia fagami mniej skuteczna przez... plastikowe pojemniki

Dr Kamil Gewartowski, biotechnolog, kierownik projektu, wyjaśnia, że system PCR 1 charakteryzuje się tym, że przeprowadza reakcję od początku do końca, bez konieczności izolacji materiału genetycznego gdzieś w laboratorium. - Wystarczy, że wymaz z nosa lub nosogardzieli trafi bezpośrednio do jednorazowego pojemnika systemu PCR 1, który trafi do analizatora i po około 20 minutach będzie można odczytać na ekranie wynik - mówi.

Badacze mogą sprawdzić niezależnie od siebie trzy miejsca w wirusie. - Nasz system jest odporny na powstawanie wszelkich nowych wariantów - zapewnia dr Kamil Gewartowski. Bo nawet jeśli nowy wariant powstanie, to w którymś z tych trzech miejsc zostanie wykryty.

Czułość systemu wynosi ponad 91 procent. Ale jak podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia, naukowcy skupiają się nie na stwierdzeniu obecności fragmentu mRNA wirusa, ale na ocenie, czy osoba może zakażać innych, czy nie. - I w tym przypadku nasza skuteczność wynosi 100 procent - zapewnia.

W przyszłości naukowcy chcą poszerzyć zakres diagnostyki o inne wirusy dające podobne objawy jak SARS-CoV-2, czyli grypa A, grypa B, RSV, a pojemnik taki będzie kosztował prawie tyle samo, co do wykrywania pojedynczego wirusa. Badanie wykrywające wirusy będzie można przeprowadzić np. w przychodni, co da duże oszczędności ekonomiczne i przynosi efekty kliniczne.

Poza tym w audycji:

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

W 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk powstał startup Scope Fluidics - spółka, która wyspecjalizowała się w tworzeniu systemów diagnostycznych dla medycyny.

Jednym z największych osiągnięć badaczy z IChF PAN jest opracowanie m.in. systemu BacterOMIK - rozwiązania, które pozwala na identyfikację bakterii odpornych na antybiotyki, co ma ogromne znaczenie wobec powstawania groźnych bakterii antybiotykoopornych, na które nie ma leków.

Metoda opracowana przez zespół prof. Piotra Garsteckiego uznana została za jedną z przełomowych technologii medycznych w prestiżowym konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Chemii Klinicznej.

O opracowanym rozwiązaniu i o jego możliwości wdrożenia opowiada w Programie 1 prof. Piotr Garstecki, profesor w IChF PAN i szef Scope Fluidics.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Dr Kamil Gewartowski (biotechnolog, kierownik projektu systemu diagnostycznego)

Data emisji: 26.07.2021 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Superantybiotyki - degradery. Czym się różnią od klasycznych leków?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:54
W trakcie pandemii COVID-19 gwałtownie wzrosła antybiotykoterapia. Jeśli nie znajdziemy innej ścieżki terapii, to czeka nas globalny wzrost szczepów bakterii opornych na leczenie antybiotykami. Szacuje się, że efektem tego, na zakażenia bakteryjne będzie umierać 10 milinów ludzi rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna obliczeniowa, połączenie medycyny z informatyką

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Medycyna obliczeniowa to nowa gałąź nauki, będąca połączeniem medycyny z informatyką. Dzięki metodom obliczeniowym możliwe staje się zastosowanie coraz bardziej spersonalizowanego leczenia, które jest skuteczniejsze i obarczone mniejszą liczbą skutków ubocznych. Jak sztuczna inteligencja może wspierać pracę lekarzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebro w medycynie i życiu codziennym. Może powodować objawy niepożądane?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:00
Z uwagi na swoje odkażające właściwości srebro jest chętnie wykorzystywane w produkcji m.in. opatrunków medycznych. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Sciences" wynika jednak, że urządzenia medyczne stosowane w szpitalach, mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego układu. Czy nadmiar srebra może być szkodliwy dla naszego organizmu?
rozwiń zwiń