Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:40
Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock_ test covid koronawirus badania badanie 1200 free .jpg.jpg
Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa
Posłuchaj
24:02 2021_08_03 19_30_19_PR1_Eureka.mp3 Jaki obszar onkologii został najbardziej dotknięty przez COVID-19? (Jedynka/Eureka)

Raport "Wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej" został opracowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Eksperci przeanalizowali takie aspekty jak: rozpoznanie, procedury w badaniach przesiewowych i diagnostycznych, zgony z rozpoznaniem onkologicznym, w tym także te związane z koronawirusem, oraz przebieg terapii prowadzonych u chorych z rozpoznaniem nowotworów.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Rak nie czeka, czyli onkologia w czasie pandemii

Profilaktyka, rehabilitacja i diagnostyka najbardziej dotknięte

Jaki obszar onkologii został najbardziej dotknięty przez COVID-19? - Tak naprawdę trzy rzeczy. Profilaktyka, czyli wykonywane badania przesiewowe, ponieważ pacjenci w okresie lockdownu mieli jasny przekaz, żeby nie ruszać się z domu, a później doszedł do tego dodatkowy strach przed kontaktem ze służbą zdrowia. Na początku profilaktyka bardzo siadła, później odbiła do poziomu w miarę obserwowanego - twierdzi prof. Piotr Rutkowski, szef zespołu ekspertów.

Gość Jedynki zwraca również uwagę na kwestię rehabilitacji. - Była ona potraktowana trochę jak coś dodatkowego, bo nie bezpośrednio ratujące życie, tylko umożliwiające powrót do aktywności. Niestety, kiedy mieliśmy do wyboru, na co stawiać, to przede wszystkim decydowano się na procedury bezpośrednio ratujące życie, czyli m.in. na leczenie nowotworów - wyjaśnia.

- Trzecią rzeczą jest diagnostyka, czyli nowe rozpoznania onkologiczne. Widać bardzo istotnie, że w Polsce mamy spadek rozpoznań w 2020 roku na poziomie około 20 proc. Był on szczególnie głęboki w przypadku raka płuca oraz raka wątroby - dodaje prof. Piotr Rutkowski.

Źródło: Szpital M. Kopernika w Łodzi/Światowy Dzień Walki z Rakiem

Terminowość nie uległa zmianie

Zespół ekspertów dotarł również do pozytywnych danych. - Rozpoczęcie leczenia, tj. terminowość, właściwie nie uległa zmianie, a nawet niekiedy przyspieszyła. Szpitale onkologiczne w Polsce mają tę cechę, że jeżeli chory został już zdiagnozowany, to one same z siebie było trochę wolne od COVID-19. Może z tego powodu, że często stanowią oddzielne jednostki, więc infekcje wewnątrz szpitalne były dużo mniejsze i właściwie nie zdarzały się wyłączenia całego szpitala, jeśli chodzi o ośrodki onkologiczne (…). W związku z tym, jeżeli na przykład chora miała rozpoznanie raka piersi, a chory rozpoznanie czerniaka, to nie było żadnego problemu z terminowością rozpoczęcia leczenia - tłumaczy prof. Piotr Rutkowski.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Mówiliśmy o polskim leku na COVID-19, nad którym pracują naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polacy opracowali projekt nowej oryginalnej terapii, w której chcą połączyć bakteriofaga z nanoprzeciwciałami. Lek opracowany przez polskich uczonych może się okazać przełomem w walce z obecną epidemią. Będzie miał zastosowanie szczególnie u pacjentów onkologicznych - najbardziej narażonych na ciężkie powikłania choroby COVID-19.

Gośćmi programu byli: dr hab. Elżbieta Sarnowska - profesor w Narodowym Instytucie Onkologii, kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej - i dr hab. Tomasz Sarnowski - profesor w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów.

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Rutkowski (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie), dr hab. Elżbieta Sarnowska (Narodowy Instytut Onkologii, kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej), dr hab. Tomasz Stanowski (Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów)

Data emisji: 3.08.2021 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:16
Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błędy w żywieniu niemowląt. Unikaj krowiego mleka i soków owocowych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:30
Warszawski Uniwersytet Medyczny przeprowadził badania, których celem było ustalenie najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt w czasie pandemii. Dla niemowlęcia pierwsze tysiąc dni jest bardzo ważne pod kątem jego nie tylko obecnego, ale też przyszłego zdrowia.
rozwiń zwiń