Czy jedzenie ogórków kiszonych zmniejsza lęk społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 21:05
Jedzenie kiszonych ogórków może zmniejszyć lęk przed otoczeniem i kontaktami z innymi ludźmi - uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Maryland i College of William & Mary, którzy przebadali 700 studentów i ich dietę. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Mironov Vladimir

dzieci warzywa 1200.jpg
Jak zachęcić dzieci, aby jadły warzywa i owoce?

Ważną rolę odgrywają zawarte w ogórkach kiszonych probiotyki mające wpływ na pracę układów nerwowego i krwionośnego. Ponadto działają jak odkurzacze: usuwają toksyny z organizmu i dobrze wpływają na apetyt. - W świeżych owocach ogórka występują sole mineralne, potas, sód, które są bardzo ważne dla naszego orgaznizmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Chohura z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Sposób konserwowania poprzez fermentowanie jest bardzo popularny na wschód od Odry. To był najprostszy sposób konserwowania i zapewniał nam warzywo bogatsze w witaminy, niż gdy ono jest w stanie surowym - opisuje. 

Amerykańscy naukowcy dowiedli również, że kiszone ogórki mają również wpływ na nasze samopoczucie. - Myślę, że jest to związane ze wzbogaceniem mikroflory - stwierdza gość audycji. 

Posłuchaj
23:46 2021_08_04 19_29_50_PR1_EUREKA.mp3 Czy jedzenie ogórków kiszonych zmniejsza lęk społeczny? (Eureka/Jedynka)

 

Dlaczego ogórki mają gorzki posmak?

Z kolei w świeżych roślinach botanicy, także w Polsce, badają kukurbitacyny, z powodu których ogórek jest gorzki. To wina pewnych genów. Ale kukurbitacyny, które chronią ogórki przed owadami, mogą mieć także działanie dobre dla naszego organizmu: przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, poprawiające trawienie. Co najważniejsze ogórki mają w sobie aż 95 proc. wody.

- Dzięki postępowi w hodowli roślin bez GMO (tylko hodowli tradycyjnej) zmniejszyliśmy ilość kukurbitacyn do takiego poziomu, że praktycznie nie odczuwamy tej goryczy w owocach ogórka. Te odmiany, które teraz uprawiamy, nie są gorzkie  - mówi dr Chohura. 

- W Polsce uprawiamy tylko zieloną odmianę ogórka, natomiast jak byśmy byli w Azji to pisanie nazwy "ogórek zielony" miałoby sens. Tam spotkamy ogórki o żółtej, białej albo beżowej skórce i one wcale nie muszą mieć kształtu cylindrycznego, podłużnego, ale mogą być okrągłe - wyjaśnia ekspert. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

Kosmaty, przedziwny, psi, wyniosły, nagi, pierzasty, powabny, rogaty – to tylko niektóre przymiotniki dodawane do nazwy bardzo znanej nam rośliny - fiołka, którego na świecie istnieje 600 gatunków.

W Europie rosną 92 gatunki, a w Polsce - 25. Liczne z nich są określane jako fiołek ogrodowy lub bratek ogrodowy. Ale my teraz wybierzemy się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz naukowcy z Hiszpanii i Szwecji badali tamtejsze fiołki. Co z tych badań wynikło i co to są cyklotydy? Dr Błażej Ślązak był gościem "Eureki". 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Goście: dr Piotr Chohura (Katedra Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), dr Błażej Ślązak (Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie)

Data emisji: 4.08.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Czy wege mama urodzi zdrowe dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 14:23
Coraz częściej dieta wegetariańska uważana jest jako nieodłączny element zdrowego stylu życia. Mamy udające się do ginekologów często słyszą, żeby jadły więcej wołowiny. Czy lepiej stosować się do zaleceń lekarza czy może jednak lepiej pozostać przy swoich wartościach ideologicznych, a zwierzęce białko uzupełniać warzywnymi zamiennikami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działa antybakteryjnie, antynowotorowo i odmładza. Naturalne właściwości czosnku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:47
Czosnek znany jest nie tylko ze swoich walorów smakowych, jest to także źródło cennych właściwości leczniczych. - Zawiera najsilniejsze substancje przeciwzapalne ze wszystkich warzyw, obniża podwyższony poziom cholesterolu we krwi, działa antynowotworowo - wylicza dr Hanna Stolińska, dietetyk. 
rozwiń zwiń