Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 21:30
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska nie posiadała nowoczesnych radiostacji zapewniających skuteczną i szybką komunikację z zagranicą i wielomilionową Polonią. Dlatego 100 lat temu - 4 sierpnia 1921 roku - Ministerstwo Poczt i Telegrafów RP zawarło umowę z Radio Corporation of America na wybudowanie Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach pod Warszawą.
Radiostacja w Starych Babicach
Radiostacja w Starych BabicachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

radio przyszłość 1200.jpg
Cyfryzacja przyszłością radiofonii? "Powinna przetrwać magia radia"

Historia powstania stacji 

Dzięki stacji odrodzona Rzeczpospolita uzyskała bezpośrednią łączność radiową z Ameryką Północną i Południową (Buenos Aires i Rio de Janeiro), Azją (Tokio), Bliskim Wschodem (Bejrut) i Afryką (Kair). Na początku lat 30. ubiegłego wieku w ośrodku zainstalowano nadajniki krótkofalowe Polskiego Radia emitujące programy dla Polonii.


Posłuchaj
24:17 2021_08_05 19_30_08_PR1_EUREKA.mp3 Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem (Eureka/Jedynka)

 

- Ówczesny polski rząd wiedział, że potrzebujemy bezpośredniej łączności ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego z pominięciem kabla transatlantyckiego, który był własnością Wielkiej Brytanii, postanowiono wybudować radiostację Babice, czyli największy tego typu obiekt w Europie i najsilniejszy na świecie, tak aby kontaktować się z USA i innymi krajami na całym świecie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Chrapek, archeolog, specjalista ds. historycznych Domu Kultury Stare Babice. - Zasięg tej stacji był ogólnoświatowy i międzykontynentalny - dodał. 

Dlaczego stacja w Babicach? 

Jak podkreśla gość audycji Jarosław Chrapek, był trzy powody powstania radiostacji w Babicach. - Kiedyś był tu carski poligon artylerii, który po odzyskaniu niepodległości przeszedł na własność Skarbu Państwa, po drugie, znaczenia miała bliskość Warszawy. Od Babic do stolicy było tylko kilkanaście kilometrów - opowiadał. - Po trzecie grunty obecnego lasu bemowskiego były dawniej łąkami podmokłymi, dzięki temu sygnał nadawany przed radiostację Babice lepiej rezonował i był najsilniejszy w Europie - podkreślił.  

Jak dodał Sebastian Orda-Sztark, wiceprezes Stowarzyszenia Park Kulturowy-Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, budowa radiostacji była wielkim przedsięwzięciem. - Była ogromnym wydatkiem finansowym, przedsięwzięciem technologicznym przede wszystkim. Trochę to można porównać do dzisiejszej perspektywy budowy w Polsce kosmodromu - ocenił ekspert. 

Czytaj również: 

***

W dalszej części programu połączyliśmy się z wójtem gminy Stare Babice Sławomirem Sumką, który opowiadał o obchodach 100-lecia radiostacji oraz planach z nią związanych, m.in. o stworzeniu i zadaniach "Centrum Nauki i Muzeum - Radiostacja Transatlantycka".

- Planujemy wiele inicjatyw, które mają przybliżyć historię radiostacji i działalność. Ta budowa w tamtym okresie była spełnieniem marzeń wielu osób o tym, aby otworzyć Polskę na świat - zaznaczył wójt. - To, co się wydarzyło w Babicach, było niezwykłym przedsięwzięciem - dodał. 

W założeniach pomysłodawców placówki, poza działalnością edukacyjną, będą w niej także prowadzone eksperymenty z dziedziny radiotechniki i telekomunikacji, w tym badania nad systemem emisji cyfrowej na falach długich i średnich - DRM (Digitale Radio Mondiale).

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Goście: Jarosław Chrapek (archeolog, specjalista ds. historycznych Domu Kultury Stare Babice), Sebastian Orda-Sztark (wiceprezes Stowarzyszenia Park Kulturowy -Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza), Sławomir Sumka (wójt gminy Stare Babice)

Data emisji: 5.08.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans 

Czytaj także

Elektrownia Powiśle - strategiczny obiekt w rękach powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 09:10
Już na początku Powstania Warszawskiego powstańcom udało się odbić z rąk Niemców obiekt strategiczny - elektrownię na Powiślu. Wykazując się niezwykłym heroizmem, utrzymali ją do 5 września 1944 roku. 5 sierpnia minie 120. rocznica urodzin Stanisława Skibniewskiego ps. "Cubryna", inżyniera i elektryka, kapitana artylerii Wojska Polskiego, który dowodził oddziałem szturmującym elektrownię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:04
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. To był jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. W "Eurece" o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem powstania a rządem londyńskim rozmawialiśmy z prof. Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. 
rozwiń zwiń