Jak po mistrzowsku tworzyć kompozycje florystyczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 20:45
- Florystyka to dziedzina na pograniczu ogrodnictwa i sztuk pięknych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mgr inż. Elżbieta Kosydar, prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz jedna z najbardziej znanych florystek w Polsce. Czy każdy może zajmować się kwiatami?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Fusionstudio/shutterstock

shutt tulipany 1200.jpg
Z Turcji do Holandii. Jak tulipan trafił do Europy?
Posłuchaj
23:07 2021_08_11 19_30_03_PR1_Eureka.mp3 Warto najpierw zacząć od tworzenia prostych bukietów i bycia bukieciarzem lub kwiaciarzem, aby z czasem stać się florystą (Jedynka/Eureka)

Na co dzień florysta wykonuje bukiety okolicznościowe, dekoruje sale bankietowe bądź weselne. Zajmuje się też florystyką żałobną. - Kwiaty towarzyszą człowiekowi od urodzenia aż do śmierci - zauważa mgr inż. Elżbieta Kosydar, Srebrna Inżynier 2020 w kategorii Ekologia w Plebiscycie PT Złoty Inżynier.

- Florysta to też osoba, która tworzy piękne, duże formy, obiekty czy instalacje florystyczne. Materiałem, którego używa, są oczywiście kwiaty (…). Żeby zostać florystą, przede wszystkim potrzebna jest miłość do kwiatów, a potem takie zdolności, jak kreatywność i wrażliwość na naturę. Bardzo ważne są również zdolności manualne oraz umiejętność dobrania kwiatów do kompozycji - dodaje gość Jedynki.

Warto najpierw zacząć od tworzenia prostych bukietów i bycia bukieciarzem lub kwiaciarzem, aby z czasem stać się florystą. - Florysta posiada wrażliwość na piękno natury i cały czas musi się uczyć. Powinien podpatrywać naturę oraz to, co jest modne - słyszymy.

Źródło: CKiS Skierniewice/"Zaproś rośliny do domu - oryginalne kompozycje kwiatowe na każdą okazję"

Terapeutyczne działanie kwiatów

Mgr inż. Elżbieta Kosydar prowadzi także wykłady o działaniu terapeutycznym kwiatów - również olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii jako środki relaksujące, uspokajające i lecznicze.

- Mieliśmy kursy dla florystów początkujących, zaawansowanych oraz dla osób niepełnosprawnych. Tutaj właśnie obcowanie z naturą poprawia ich zdolności manualne, ale też doznania sensoryczne. Praca z roślinami daje osobom starszym i niepełnosprawnym łączność z naturą i wtedy czują się lepiej - twierdzi mgr inż. Elżbieta Kosydar.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Tworzą nowe systemy radiolokacyjne, budują podziemne magazyny gazu w kawernach solnych, produkują unikatowe włókna, opracowują oryginalne maszyny do wydobywania rud miedzi i tworzą systemy ograniczające zanieczyszczenia. Polscy Złoci Inżynierowie - laureaci rozstrzygniętego niedawno XXVII Plebiscytu Przeglądu Technicznego Złoty Inżynier 2020. O Złotych, Srebrnych i Diamentowych Inżynierach i osiągnięciach polskich twórców techniki, a także o znaczeniu zawodu inżyniera w budowaniu nowoczesnej gospodarki opowiada prezes Naczelnej Organizacji Technicznej - Ewa Mańkiewicz-Cudny, redaktor naczelna Przeglądu Technicznego - pisma, które obchodzi w tym roku swoje 155. urodziny.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Goście: mgr inż. Elżbieta Kosydar (prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Srebrna Inżynier 2020 w kategorii Ekologia w Plebiscycie PT Złoty Inżynier oraz jedna z najbardziej znanych florystek w Polsce), Ewa Mańkiewicz-Cudny (redaktor naczelna Przeglądu Technicznego, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej)

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 19.30 

DS


Czytaj także

Czy jedzenie ogórków kiszonych zmniejsza lęk społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 21:05
Jedzenie kiszonych ogórków może zmniejszyć lęk przed otoczeniem i kontaktami z innymi ludźmi - uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Maryland i College of William & Mary, którzy przebadali 700 studentów i ich dietę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Mikołaj Kopernik pozostawił po sobie w Grudziądzu?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:20
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i dobrze obracał pieniądzem" - tak o Mikołaju Koperniku mówią mieszkańcy Grudziądza. Dlaczego? 
rozwiń zwiń