Miejskie autobusy z naklejkami "Po jeżu nie jeżdżę"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 12:00
Naklejki z hasłem "Po jeżu nie jeżdżę" umieszczono na zderzakach ponad 400 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Przewoźnik wraz z Fundacją Primum chce w ten sposób zwrócić uwagę kierowców na ochronę wędrujących po jezdniach nocą i o poranku jeży.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock

- Niektóre źródła podają, że pod kołami samochodów ginie nawet 40 tys. jeży rocznie. Do naszego ośrodka bardzo rzadko trafiają jeże poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, ponieważ te małe ssaki z reguły nie mają szans przeżycia kolizji z pojazdem – podkreślił prezes Fundacji Primum Oktawian Szwed, który jest założycielem Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo.


Naklejki "Po jeżu nie jeżdżę" Fundacja rozprowadza od 2019 r. i do tej pory do odbiorców, którymi są osoby prywatne i firmy, trafiło ich kilka tysięcy.

- Łódzki przewoźnik jest pierwszym przedsiębiorstwem komunikacyjnym z wielkiego miasta, który zadeklarował udział w akcji, dzięki temu przekaz społeczny bardzo się wzmocni. Mamy nadzieję, że inne przedsiębiorstwa komunikacyjne pójdą śladem Łodzi - dodał Szwed.


Kierowcy autobusów łódzkiego MPK często spotykają martwe jeże na ulicach Łodzi. Ich obserwacje potwierdzają też leśnicy - w mieście notuje się rocznie ok. 500 kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt.

- Statystyki prowadzimy głównie dla dużych zwierząt, jak sarny czy dziki. Dla małych z reguły się ich nie prowadzi, jednak takich wypadków jest bardzo dużo. Niemal codziennie widzimy rozjeżdżone jeże, nie tylko na dużych ulicach, ale też małych, osiedlowych, gdzie teoretycznie prędkości powinny być znacznie mniejsze. Często widać, że kierowcy kompletnie nie zwracają uwagi na te małe zwierzęta - zaznaczył Kamil Polański z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi.

Obrońcy jeży przypominają, że są to bardzo pożyteczne zwierzęta. Według Polańskiego, jeże zjadają nadmiar owadów, które w środowisku człowieka nie są mile widziane, podobnie jak ślimaki.

- Jeż pełni naprawdę bardzo dużą rolę w ekosystemie. Każdy jeż jest na wagę złota – dodał leśnik.PAP/agm/mark/bp

CZYTAJ TAKŻE:

Czytaj także

Zwierzęta na drodze. Jak ograniczyć ryzyko wypadku?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:00
Zwierzęta chodzą swoimi ścieżkami - niestety często przecinają je zarówno lokalne drogi, jak i duże autostrady. Zarówno leśne, jak i polne stworzenia nie nauczyły się póki co zasad ruchu drogowego, więc stosunkowo często dochodzi do kolizji z ich udziałem. W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków z udziałem zwierząt?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprzedzanie - jak robić to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:00
„Nie masz czym, to nie wyprzedzaj” – walka kogutów na drodze trwa. Jedni nie chcą dać się wyprzedzić, drudzy wykonują manewr zbyt wolno i bezmyślnie. Jak prawidłowo wyprzedzać, aby nie zagrażać sobie i innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej wypadków z udziałem pieszych

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 19:00
Spada liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Od stycznia do lipca było mniej takich zdarzeń o ponad 20 procent niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zanotowano spadek liczby zabitych pieszych o prawie 22 procent i rannych o 21 procent.
rozwiń zwiń