Podziemny świat Jaskini Niedźwiedziej bez tajemnic?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 21:00
Zespół studentów Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykonał nowoczesne pomiary i mapowanie Jaskini Niedźwiedziej. Czy te badania ujawnią wszystkie tajemnice podziemnego świata Jaskini Niedźwiedziej?
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia NiedźwiedziaFoto: JDziedzic/shu8tterstock.com

Mikołaj Kopernik FREE 1200.jpg
Co Mikołaj Kopernik pozostawił po sobie w Grudziądzu?
Posłuchaj
24:16 2021_08_17 19_30_45_PR1_Eureka.mp3 Dr inż. Kamil Kaźmierski: tak jak w każdej jaskini, także tu jest ograniczona ilość światła, które jest ważne do wykonywanych pomiarów (Jedynka/Eureka)

Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego to największa jaskinia Sudetów - ma 4500 metrów długości - i jedna z najgłębszych w Polsce. Odległość między najniższym i najwyższym jej punktem wynosi 118 metrów, to prawie jedna trzecia wysokości Pałacu Kultury i Nauki.

Została odkryta w 1966 roku w Kletnie na Dolnym Śląsku, w miejscu, w którym wydobywano marmur. Jest jedną z najbardziej urodziwych w Europie. Jej nazwa i sława wzięły się stąd, że znaleziono tam bardzo dużo kości niedźwiedzi z plejstocenu, czyli z "epoki lodowcowej". Były też szczątki m.in. lwów, hien, lisów, kun. W sumie około 20 tys. fragmentów kostnych.

Pierwsze badania studentów już w 1974

- Po odkryciu jaskini wielu badaczy zajmowało się jej wnętrzem oraz eksploracją, natomiast studenci z Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaangażowali się w te prace w 1974 roku, kiedy rozpoczęto pierwsze pomiary wewnątrz jaskini w dolnych partiach, a później również w środkowych celem stworzenia map i orientacji wewnątrz jaskini oraz wyznaczania różnic wysokości - przybliża dr inż. Kamil Kaźmierski, opiekun grupy studentów.

Jak wyjaśnia gość Jedynki, kompleksowe zmapowanie miało umożliwić w przyszłości zbudowanie trasy turystycznej.

Kolejne prace w środkowej partii jaskini

W którym miejscu ostatnio trwały prace studentów? - Prace pomiarowe odbywają się w środkowej partii jaskini, czyli w tej, w której znajduje się trasa turystyczna. Prace rozpoczynają się w pawilonie, a kończą przy śluzie wyjściowej. Dodatkowo pomiarowi podlega też otoczenie jaskini, po jednym i po drugim brzegu Potoku Kleśnica, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do jaskini – relacjonuje dr inż. Kamil Kaźmierski.

- Obóz naukowy trwał siedem dni, z czego jedną noc spędziliśmy wewnątrz jaskini. Zmęczenie daje o sobie znać i po sześciu godzinach już czujemy, że powinniśmy się położyć, tymczasem musimy dokończyć pomiary, ponieważ następnego dnia jaskinia zostaje z powrotem przywrócona do ruchu turystycznego. Mieliśmy dwa zespoły pomiarowe, które w połowie nocy wymieniły się i w ten sposób mieliśmy świeże siły - dodaje.

Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 6 stopni Celsjusza oraz bardzo duża wilgotność. - Tak jak w każdej jaskini, także tu jest ograniczona ilość światła, które jest ważne do wykonywanych pomiarów - tłumaczy dr inż. Kamil Kaźmierski. Dlatego, żeby studenci mogli odczytać pomiary na specjalnym urządzeniu, musieli korzystać z latarek.

- Im większy błąd pomiarowy, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia zmiany, która byłaby istotna. W związku z tym, że zmiany wewnątrz jaskini są niewielkie i wynoszą około 1 milimetra między cyklami pomiarowymi, to popełnienie dużych błędów wiązałoby się z tym, że przemieszczenia, które wyznaczalibyśmy, byłyby niewiarygodne i ciężko byłoby im zaufać. Miałoby to wpływ na bezpieczeństwo dla ruchu turystycznego - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

W Białkowie, niewielkiej wsi koło Wrocławia, powstanie obserwatorium astronomiczne badające Słońce na falach radiowych. To wyjątkowe przedsięwzięcie. Obserwatorium może stać się wiodącym ośrodkiem monitorującym aktywności naszej gwiazdy na falach radiowych dla całej Unii Europejskiej. Dlaczego obiekt zostanie zbudowany w Białkowie? Jakie informacje o Słońcu przyniosą na Ziemię fale radiowe? O tym prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: dr inż. Kamil Kaźmierski (opiekun grupy studentów z Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), prof. Paweł Rudawy (Instytut Astronomiczny Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 17.08.2021 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 21:30
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska nie posiadała nowoczesnych radiostacji zapewniających skuteczną i szybką komunikację z zagranicą i wielomilionową Polonią. Dlatego 100 lat temu - 4 sierpnia 1921 roku - Ministerstwo Poczt i Telegrafów RP zawarło umowę z Radio Corporation of America na wybudowanie Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach pod Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne zawody w Kielcach. "Mamy największy sztuczny tor marsjański w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 21:10
W Kielcach odbywa się European Rover Challenge, czyli największe europejskie wydarzenie robotyczne. Kilkadziesiąt zespołów z całego świata bierze właśnie udział w kosmicznych konkurencjach na specjalnym torze marsjańskim. - Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym coś takiego robimy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator i pomysłodawca European Rover Challenge.
rozwiń zwiń