Nowoczesne rozwiązania w medycynie. Jak skuteczniej dostarczać leki?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 13:25
Jednym z najważniejszych zadań współczesnej farmakologii jest opracowanie skutecznych metod dotarcia z aktywnymi cząstkami do chorych narządów, tkanek i komórek. Sposób dostarczenia leków ma ogromne znaczenie dla skuteczności stosowanej terapii i bezpieczeństwa pacjenta.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

Posłuchaj
24:43 Jedynka/Eureka - 26.08.2021 leki Nowoczesne rozwiązania w medycynie. Jak skuteczniej dostarczać leki? (Eureka/Jedynka)

 

Grupa badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, we współpracy z ośrodkami zagranicznymi, pracuje nad syntezą i charakterystyką uwalniania nowych typów nanocząstek stosowanych właśnie w procesie dostarczaniu leków.

Dr Michał Wójcik z Pracowni Syntezy Organicznych Nanomateriałów i Biomolekuł Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Eureka" przypomniał, że mamy różne grupy leków. - My, jako chemicy, zajmujemy się lekami niskocząsteczkowymi. Z nimi jest ten problem, że one zazwyczaj działają ogólnoustrojowo - wskazał.

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

- Podajmy jakiś lek, powiedźmy cytostatyczny, na przykład doksyrobucynę, która jest lekiem bardzo skutecznym, działającym hamująco na wzrost komórki nowotworowej. Niestety, podajemy ją ogólnoustrojowo, czyli ona działa na wszystkie komórki. Niszcząc to miejsce, które jest chore, niszczy także cały organizm - wyjaśnił ekspert. - To jest ogromny problem chemioterapii - nieselektywność leków niskocząsteczkowych. Po takich terapiach pacjent jest wyniszczony, nie jest w stanie przetrwać wielu takich terapii - dodał.

W momencie, kiedy pojawiły się nanocząstki, pojawiła się możliwość transportu leków w inny sposób. - Nie tak, by one działały ogólnoustrojowo, ale by lepiej celowały w to miejsce, które jest zmienione chorobowo. Wykorzystujemy leki, które są znane od dziesięcioleci, ale poprawiamy stopień ich dystrybucji - wytłumaczył dr Wójcik.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że stopień dystrybucji leków może być poprawiony na kilka sposób, nanoczątki mogą być różnie budowane. - To mogą być układy typu liposomalnego, gdzie zamykamy lek w nanokapsułce i ona cyrkuluje sobie w organizmie docierając do miejsc zmienionych chorobowo. Możemy też lek podpiąć do nanocząstki, takiej, jakie my syntetyzujemy, czyli nanocząstek metalicznych, podpiąć je do powierzchni i dodatkowo np. dodać na tę powierzchnię jakiś czynnik targetyzujący i przez to poprawiać dystrybucję - powiedział.

Jak to działa w praktyce? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

okulista okulary wzrok 1200 free
Zespół suchego oka - nowe metody diagnostyczne

Zespół suchego oka (ZSO) to choroba cywilizacyjna, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu osób. W ostatnich latach zwiększyło się znacznie jej występowanie, co jest także związane z powszechnością używania komputerów, laptopów i smartfonów, a także czynnikami środowiskowymi, takimi jak dym papierosowy.

Gość: dr Izabela Garaszczuk (Katedra Optyki i Fotoniki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej).

Sponsorem audycji jest PZU - organizator akcji "Droga do zdrowia".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Gość: dr Michał Wójcik (Pracownia Syntezy Organicznych Nanomateriałów i Biomolekuł Wydziału Chemii UW)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 19.30 

ag

Czytaj także

Jak ograniczać negatywne skutki radioterapii w leczeniu nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:29
Profesor Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest liderem konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.
rozwiń zwiń