Koronawirus. Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 19:30
Zbliża się początek roku szkolnego i lekarze epidemiolodzy alarmują, że wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 coraz częściej atakuje dzieci i tzw. młodych dorosłych. Według najnowszych badań, opublikowanych w prestiżowym piśmie "British Medical Journal", najwięcej zakażeń występuje w szkołach i w najbliższych tygodniach to właśnie dzieci będą narażone na zakażenia wariantem Delta.
Audio
  • Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione przeciwko COVID-19
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

laboratorium free badania free nauka shutt 1200 .jpg
Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Prof. Piotr Trzonkowski, lekarz, wyjaśnia, że zakończyły się badania kliniczne dzieci w wieku 12 i więcej lat. - Wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, gdyż dzieci odpowiadały i nie było wśród nich niepożądanych reakcji poszczepiennych - mówi. Według jego słów wydaje się więc, że organizm dzieci wytwarza odporność przeciwko wirusowi.

Posłuchaj
22:07 Jedynka-30-08-2021-eureka.mp3 Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione przeciwko COVID-19

 

Medyk zauważa, że dzieci często żyją w rodzinach, w których są osoby starsze i gdzie są osoby chore. - Dzieci powinno się szczepić również po to, żeby chronić te osoby - podkreśla. Zauważa, że jeśli dziecko nie jest przewlekle chore, to zazwyczaj przechodzi chorobę wirusową COVID-19 w sposób bezobjawowy, natomiast w sposób bardziej efektywny niż osoby dorosłe jest źródłem przenoszenia wirusa i może osoby starsze zarażać. - Powodując nawet śmiertelne konsekwencje u tych osób - ostrzega.

shutterstock_ test covid koronawirus badania badanie 1200 free .jpg.jpg
Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Prof. Trzonkowski zwraca uwagę, że można wybrać, jaką szczepionką zaszczepić dziecko, bo obok szczepionek mRNA są też szczepionki białkowe, takie same, jakimi szczepi się dzieci już od wieku niemowlęcego. - I tych niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bardzo mało - zapewnia. Lekarz zwraca uwagę, że szczepionki są jednym z najbezpieczniejszych leków, a jest to lek, który podaje się raz, dwa razy w życiu. Podkreśla, że w porównaniu do innych leków ilość substancji czynnej jest znikoma, wiec nie ma powodu, aby się szczepionek obawiać, także u dzieci.

Czytaj także:


. PAP

Poza tym w audycji:

Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszcze są aktywne niemal cały rok. Atakują nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Najbardziej znaną chorobą spowodowaną przez kleszcze jest borelioza odkryta w latach 80. ubiegłego wieku w USA, a w Polsce rejestrowana od początku XXI stulecia.

Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez polskich uczonych (UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy i Instytut Dendrologii PAN) i badaczy amerykańskich z University of Berkeley wykazały, że babeszjoza, choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju babesia, która atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki, jest nie tylko chorobą zwierząt, ale i może wywoływać groźną chorobę u ludzi. Uczeni odkryli, że nosicielem babesi canis mogą być wszystkie stadia rozwojowe kleszcza pospolitego, także jego larwy.

O wynikach badań i praktycznym znaczeniu prac uczonych polskich i amerykańskich opowiada dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - współautorka badań.

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Trzonkowski (kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym), dr inż. Anna Wierzbicka (Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 30.08.2021 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Covidowa genetyka. "Przypuszczamy, że predyspozycje występują"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 20:42
Ponad rok temu w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Choć naukowcy wiedzą na jego temat coraz więcej, to ten niewidzialny wróg wciąż pozostaje groźny. Czy o zakażeniu mogą decydować genetyczne predyspozycje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:40
Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
rozwiń zwiń