Zmiany w postępowaniu medycznym przy niewydolności serca

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 09:56
Czas pandemii koronawirusa wyraźnie ograniczył diagnostykę, ilość wykonywanych zabiegów oraz zminimalizował dostępność rehabilitacji kardiologicznej. Jednak w tym trudnym czasie lekarze i naukowcy prowadzą prace nad stworzeniem nowych procedur leczniczych, które sprawdzą się np. przy czwartej fali pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Evgeniy Kalinovskiy/shutterstock.com

Posłuchaj
21:31 Jedynka/Eureka - 2.09.2021 serce Zmiany w postępowaniu medycznym przy niewydolności serca (Eureka/Jedynka)

 

Gość audycji "Eureka" kardiolog, dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Paweł Balsam (Warszawski Uniwersytet Medyczny) podkreślił, że niewydolność serca to bardzo groźna jednostka chorobowa, o której - całe szczęście - coraz więcej się mówi. - Powinniśmy robić wszystko, żeby unikać tej choroby, byśmy jej nigdy nie mieli. Ta choroba, po rozpoznaniu, to wyrok - połowa pacjentów umiera w ciągu pięciu lat. To rokowanie dużo gorsze niż w wielu chorobach nowotworowych - zaznaczył. 

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Ekspert zwrócił uwagę, że do niewydolności serca może doprowadzić tak błaha rzecz, jak infekcja górnych dróg oddechowych, "jeśli nie będziemy odpowiednio odpoczywali w trakcie infekcji, będziemy niepotrzebne aktywni fizycznie, będziemy dźwigali jakieś ciężary czy chodzili do pracy". - Brak odpoczynku, leżenia w łóżku przez kilka dni, do czasu aż gorączka minie, może się zakończyć zapaleniem mięśnia sercowego. To jednostka chorobowa, która w różny sposób może przebiegać - może przejść łagodnie, ale może też prowadzić do niewydolności serca albo groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca - wymienił. - Nie mamy sposobów na leczenie celowane zapalenia mięśnia sercowego - dodał. 


Czytaj więcej:


Nowe wytyczne  

Obecnie trwa Europejski Kongres Kardiologiczny (European Society of Cardiology). Lekarze i naukowcy pracują nad stworzeniem bardziej skutecznych procedur leczenia. Jakie są najnowsze wytyczne dotyczące postępowania z pacjentami z niewydolnością serca?

- Najnowsze wytyczne dają nam do dyspozycji nowe molekuły - nowe leki, które znacznie poprawiają rokowanie u pacjentów z niewydolnością serca po zawale czy też po zapaleniu mięśnia serca. Jeden z nich powoduje - względem dotychczasowej terapii - zmniejszenie ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny aż o 16 proc. u pacjenta teoretycznie optymalnie leczonego. Drugi lek - pierwotnie stosowany w cukrzycy - poprawia metabolizm serca, kurczliwość serca. W badaniach wyszło, że zmniejsza ryzyko zgonu - wytłumaczył gość radiowej Jedynki.

- Oba są dostępne na polskim rynku. Jeszcze nie są refundowane, ale liczymy na to, że niedługo będą. Mamy narzędzie, by naszym polskim pacjentom pomagać i wydłużać życie - podkreślił.

W aspekcie pandemii koronawirusa - jak zauważył specjalista - ciekawym, nowym zapisem w wytycznych jest to, że w przypadku występowania niewydolności serca o niejasnej etiologii można pacjenta skierować na biopsję mięśnia sercowego. - To się robi przezskórnie, przez nakłucie żyły - wyjaśnił.   

Poza tym w audycji:

1200 szkoła dzieci free shutterstock.jpg
Akademia Caritas Dzieciom - wsparcie dla najmłodszych w nowym roku szkolnym

Czy małe dziecko może zostać naukowcem? Czy sprawdzi się w roli dziecięcego nauczyciela, który pomaga innym dzieciom w przyswojeniu np. wiedzy z matematyki czy języka polskiego? Tego typu umiejętności wraz z pierwszym dzwonkiem zacznie kształcić u najmłodszych program skierowany do dzieci i młodzieży będących podopiecznymi świetlic prowadzonych przez Caritas diecezjalne. 

Gość: Małgorzata Jarosz-Jarszewska (ekspert pomocy krajowej)

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: kardiolog, dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Paweł Balsam (WUM)

Data emisji: 2.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

kk

Czytaj także

O serce trzeba dbać. Szczególnie teraz

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:30
Układ krwionośny to sieć "dróg" o długości około 30 tys. kilometrów. Jedyną częścią ciała gdzie krew nie dociera, jest rogówka oka. Serce jako jeden z najważniejszych narządów przepompowuje dziennie kilka tysięcy litrów krwi, dlatego lekarze zwracają uwagę, abyśmy o nie dbali i chronili je przed niebezpiecznymi chorobami.
rozwiń zwiń