Paleolityczni łowcy z doliny Clovis - kim byli?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:30
W 1929 roku, 19-letni Ridgely Whiteman z Clovis w stanie Nowy Meksyk (USA), spacerując po miejscowej dolinie, natrafił na kilka dużych kości wystających z suchej gliny. Trzy lata później zostały przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne, które ujawniły, że obok kości mamutów znajdowały się tam także krzemienne ostrza oszczepów. W ten sposób doszło do zlokalizowania nieznanej wcześniej kultury, nazwanej od miejsca odkrycia - kulturą Clovis.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Simonov/shutterstock.com

Indianie 1200x660.jpg
Kultura Indian Pueblo zadziwia do dziś

Dziś znamy już setki stanowisk tej ludności z terenu Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Byli to paleolityczni łowcy żyjący 13 tys. lat temu, którzy uważani są za jednych z pierwszych mieszkańców Ameryki.

Jakimi drogami przybyli na ten kontynent? Czy mogą być potomkami europejskiej kultury magdaleńskiej, jak twierdzą zwolennicy tzw. teorii solutrejskiej? Czym charakteryzuje się ich kultura? Kiedy znikają z areny dziejów i dlaczego?

Posłuchaj
20:58 Jedynka-3-09-2021-eureka.mp3 Paleolityczni łowcy z doliny Clovis (Eureka/Jedynka

 

Yukon Kanada Ameryka FREE 1200_660.jpg
Przełomowe odkrycie w kwestii pierwszych ludzi w Ameryce

O tym opowiada gość: dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, badacz kultur indiańskich Ameryki Pn.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Skarb denarów bitych w IX wieku przez władców dynastii Karolingów odkryto w okolicach Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to unikatowe znalezisko z terenów Polski. Zbiór liczy w sumie 131 monet, z czego większość to denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840), natomiast dwie monety są sygnowane przez jego syna - Karola II Łysego (843-877).

Do kogo mógł należeć ten skarb? Monety zostały zakopane na dawnym pograniczu słowiańsko-pruskim, gdzie zwykle znajdowane są arabskie dirhemy. Badacze łączą więc odkryty skarb z wikingami, którzy mieli swoje emporium handlowe w Truso - niedaleko dzisiejszego Elbląga. To tam - już jakiś czas temu - odnaleziono trzy monety karolińskie. Nie jest zatem wykluczone, że i ten nowo odkryty zbiór ma związki z mieszkańcami Truso.

Więcej wyjaśnia Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie, który kierował badaniami archeologicznymi koło Biskupca.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Radosław Palonka (Instytut Archeologii UJ, badacz kultur indiańskich Ameryki Pn.), Łukasz Szczepański (Muzeum w Ostródzie)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina emisji: 19.30

ag

Czytaj także

Najlepszy przyjaciel czy wotum ofiarne? Tajemnice zwierzęcych mumii

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 09:59
Kot w kształcie cygara stanowiący wotum błagalne dla bóstwa? Cele mumifikowania przez starożytnych Egipcjan ludzi są nam znane. Wiele dyskusji wciąż budzi jednak mumifikacja zwierząt. Kolejne badania rzucają nowe światło na to zjawisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:35
Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
rozwiń zwiń