Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 20:59
Nazwa "kapsuła badań zmysłów" może się kojarzyć z tytułem filmu science fiction, a nie z badaniami naukowymi. Nie zmienia to faktu, że skonstruowali ją naukowcy, którzy postanowili opracować superdoskonały próbnik przeznaczony do badań przesiewowych słuchu. W jaki sposób pomoże ona pacjentom z dysfunkcją słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia bądź smaku?
Badanie słuchu
Badanie słuchuFoto: Bee Bonnet/shutterstock

1200 szczepienie forum.jpg
Koronawirus. Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione?
Posłuchaj
23:03 2021_09_09 19_30_20_PR1_Eureka.mp3 W jaki sposób kapsuła badań zmysłów pomoże pacjentom? (Jedynka/Eureka)

- Kapsuła badań zmysłów ma zastąpić to, co do tej pory badaliśmy oddzielnie i to w obrębie kilku specjalności - mówi dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii.

Źródło: Fundusze dla Mazowsza/Kapsuła badań zmysłów

Stacjonarna i mobilna

Gość Jedynki wyjaśnia, że urządzenie przypomina kapsułę, i ma zarówno wersję stacjonarną, która może zostać umieszczona np. w hali targowej czy widowiskowej, jak i wersję mobilną.

- Krótko mówiąc, mamy możliwość różnego wykorzystania tej kapsuły podczas badań specjalistycznych, bo takie daje nam możliwości, oraz podczas badań przesiewowych, gdybyśmy chcieli przyjechać na jakąś akcję czy uroczystość, jak to miało miejsce dotychczas - dodaje prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński.

Ważna jest profilaktyka

- Jeżeli dziś chcemy mówić o realnej profilaktyce i kształtowaniu postaw prozdrowotnych w polskim społeczeństwie, to powinniśmy odnieść się poważnie do powszechnych badań przesiewowych. One mogą obejmować zmysły, o których mówimy i które są umieszczone w kapsule, ale mogą też dotyczyć innych schorzeń i mogą być przeprowadzane w różnych grupach wiekowych - uważa prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński.

Ekspert Jedynki przyznaje, że przy wczesnym wykryciu choroby, pacjent może liczyć na znacznie szybszą pomoc.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazują, że migrena jest jedną z 20 chorób o najbardziej negatywnym wpływie na życie człowieka. U osób na nią cierpiących stwierdza się współwystępowanie zaburzeń nerwicowych, lękowych, a nawet depresji. Dotychczasowe metody leczenia okazują się mało skuteczne, a podawanie leków przeciwbólowych nie likwiduje przyczyny choroby. Na bazie wieloletnich badań opracowano zespół narzędzi medycznych do walki z migreną. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie nowoczesnych terapii do leczenia migreny Polskie Towarzystwo Neurologiczne uznało za jeden z priorytetów strategii neurologicznej na rok 2021 i lata następne. Rozmowa z dr. n. med. Magdaleną Boczarską-Jedynak, neurologiem, prezesem Fundacji "Zapobiegaj".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii), dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak (neurolog, prezes Fundacji "Zapobiegaj")

Data emisji: 9.09.2021 

Godzina emisji: 19.30 

DS

Czytaj także

O serce trzeba dbać. Szczególnie teraz

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:30
Układ krwionośny to sieć "dróg" o długości około 30 tys. kilometrów. Jedyną częścią ciała gdzie krew nie dociera, jest rogówka oka. Serce jako jeden z najważniejszych narządów przepompowuje dziennie kilka tysięcy litrów krwi, dlatego lekarze zwracają uwagę, abyśmy o nie dbali i chronili je przed niebezpiecznymi chorobami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:40
Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na zdrowie! Dlaczego kichamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:30
- Kichanie to odruch obronny. Zazwyczaj kichamy po to, żeby wyrzucić z siebie substancje, które nasz organizm uważa za niepotrzebne - mówi w audycji "Eureka" prof. Krzysztof Kowal z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 
rozwiń zwiń