Nowoczesne metody leczenia migreny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:11
Dane Światowej Organizacji Zdrowia wykazują, że migrena jest jedną z 20 chorób o najbardziej negatywnym wpływie na życie człowieka. U osób na nią cierpiących stwierdza się współwystępowanie zaburzeń nerwicowych, lękowych, a nawet depresji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Dotychczasowe metody leczenia są mało skuteczne, a podawanie leków przeciwbólowych nie likwiduje przyczyny choroby. Na bazie wieloletnich badań opracowano zespół narzędzi medycznych do walki z migreną.

Posłuchaj
20:49 Jedynka/Eureka - 9.09.2021 migrena Jak skutecznie leczyć migrenę? Nowoczesne metody (Eureka/Jedynka)

 

Neurolog dr. n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak (fundacja "Zapobiegaj") podkreśliła, że przyczyna migreny, mechanizm powstawania bólów migrenowych nie jest prosty. - Przez wiele lat nie wiedzieliśmy, dlaczego bóle migrenowe się pojawiają. Teraz wiemy troszkę więcej. Wiemy, że jest to choroba, która jest genetycznie uwarunkowana. Genetycznie pewna grupa komórek nerwowych w naszym mózgu ma zbyt niski próg wrażliwości, jest zbyt wrażliwa na różne czynniki - wytłumaczyła.

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

- Aktualnie jeden z najnowocześniejszych sposobów leczenia migreny, a zarazem najbardziej skuteczny i najbardziej bezpieczny, opiera się na przeciwciałach monoklonalnych. Są to specjalnie skonstruowane molekuły, które mają za zadanie zneutralizować białko, cząsteczkę, która jest najbardziej odpowiedzialna za patomechanizm bólu głowy, konkretnie bólu migrenowego - powiedziała gość audycji "Eureka".

W czasie napadu migreny - jak wyjaśniła specjalistka - wydziela się białko, nazywane białkiem CGRP, które powoduje, że wokół naczyń oponowych, naczyń w obrębie naszej czaszki pojawia się jałowy stan zapalny. Naczynia zaczynają tętnić, pulsować. Odbierane jest to przez nas jako bardzo silny ból.

- Przeciwciała monoklonalne są specjalnie skonstruowanymi pułapkami na to białko. Powodują, że to białko, nawet jeżeli się wydziela, jest złapane, zneutralizowane albo też receptor dla tego białka jest sprytnie przez to przeciwciało monoklonalne tak zablokowany, że ono się nie jest w stanie połączyć ze swoim receptorem. Cały mechanizm generowania napadu migreny praktycznie nie może zaistnieć albo przerywany jest bardzo szybko - wskazała.


Czytaj także:


Dlaczego zwykła "piguła" nie pomaga?

Dlaczego na migrenę nie wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty? Ekspert zaznaczyła, że są osoby, które napady migrenowe mają rzadko, np. raz na kilka miesięcy, inne mają je częściej, np. raz w miesiącu. Są też takie osoby, które mierzą się bólem przez większość dni w miesiącu.

- Jeżeli mamy napady rzadkie, to możemy zastosować zwykły lek przeciwbólowy. Zasada jest taka, że musimy sięgnąć po niego tak szybko, jak to tylko możliwe. Powinniśmy wziąć podwójną dawkę. W takiej sytuacji można zastosować też tzw. tryptany, czyli leki działające tylko na migrenę, do przerywania napadu, wydawane z przepisu lekarza - powiedziała dr Boczarska-Jedynak.

- Zupełnie inaczej musimy postępować, jeśli napady mamy kilka razy w miesiącu. To już jest wskazanie, by włączyć leczenie profilaktyczne polegające na tym, że powinniśmy codziennie stosować lek, który zapobiega generowaniu bólu migrenowego. To bardzo ważne, bo nasz mózg uczy się odczuwać ból, uczy się cały czas pracować na tych właśnie obrotach, które prowadzą do bólu migrenowego. Cały czas są wydzielane neuroprzekaźniki, dochodzi do tzw. chronifikacji bólu, przewlekania bólu. Finalnie dochodzi do sytuacji, że nie mamy dnia bez bólu głowy - zwróciła uwagę.

- W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do lekarza, który przepisze nam lek, który będziemy przez jakiś czas stosować codziennie, aby nasz mózg oduczył się generowania napadów migrenowych. Tu właśnie wkraczają na arenę przeciwciała monoklonalne, które działają inaczej niż dotychczas stosowane przez nas leki profilaktyczne, a były to leki starej generacji, stworzone do leczenia zupełnie innych chorób, obarczone dużym ryzykiem objawów ubocznych i niską skutecznością - zauważyła gość Programu 1.  

Poza tym w audycji:

shutterstock_covid laryngologia 1200.jpg
Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Nazwa "kapsuła badań zmysłów" może się kojarzyć z tytułem filmu science fiction, a nie z badaniami naukowymi. Nie zmienia to faktu, że skonstruowali ją naukowcy, którzy postanowili opracować superdoskonały próbnik przeznaczony do badań przesiewowych słuchu. W jaki sposób pomoże ona pacjentom z dysfunkcją słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia bądź smaku?

Gość: prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii)

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak (neurolog, prezes Fundacji "Zapobiegaj")

Data emisji: 9.09.2021 

Godzina emisji: 19.30 

kk

Czytaj także

Nowoczesne rozwiązania w medycynie. Jak skuteczniej dostarczać leki?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 13:25
Jednym z najważniejszych zadań współczesnej farmakologii jest opracowanie skutecznych metod dotarcia z aktywnymi cząstkami do chorych narządów, tkanek i komórek. Sposób dostarczenia leków ma ogromne znaczenie dla skuteczności stosowanej terapii i bezpieczeństwa pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w postępowaniu medycznym przy niewydolności serca

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 09:56
Czas pandemii koronawirusa wyraźnie ograniczył diagnostykę, ilość wykonywanych zabiegów oraz zminimalizował dostępność rehabilitacji kardiologicznej. Jednak w tym trudnym czasie lekarze i naukowcy prowadzą prace nad stworzeniem nowych procedur leczniczych, które sprawdzą się np. przy czwartej fali pandemii.
rozwiń zwiń