Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 21:00
Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.  
Wystawa Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke w Wieliczce
Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w WieliczceFoto: D. Kołakowski

Na ekspozycji oglądać można kolekcjonerskie zbiory świeckich sreber takich jak sosjerki, solniczki, czarki, pucharki, dzbanki czy kieliszki pochodzące z dworów króla Jerzego III, Fryderyka II Wielkiego, Katarzyny Wielkiej oraz z kolekcji bogatych rodów, np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Posłuchaj
24:02 2021_09_15 19_30_05_PR1_Eureka.mp3 Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke prezentowane w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (Eureka/Jedynka)

 

W Programie 1 Polskiego Radia o projekcie wystawy opowiadał Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich. - Zdecydowaliśmy się na pokazanie u nas prywatnej kolekcji Helga Matzke i to są nakrycia stołowe - powiedział. - Uczta była niegdyś czymś bardzo reprezentacyjnym i mowa tutaj nie o stole w domu mieszczańskim, tylko o srebrach królewskich, drogocennych naczyniach, które służyły do picia i do jedzenia - dodał.  

Katarzyna Jankowska i Jan Godłowski Katarzyna Jankowska i Jan Godłowski

Kolekcja niemieckich antykwariuszy 

Prezentowana kolekcja jest własnością rodziny Matzke, którą założyli Helga i Fred Matzke. Właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie. 

- Kolekcję sztuk stworzyłem razem z moją żoną w 1973 roku. Rozwijaliśmy firmę dość szybko, mając wspólną, prywatną kolekcję. Dzisiaj te zbiory sreber stanowią jedne z najcenniejszych w Europie i na świecie - przyznał w rozmowie z Katarzyną Jankowską Fred Matzke. - Jest to praca oparta na pasji i pieniądzach. Tej pasji nie brakowało mojej żonie, miała wiedzę i umiejętności. Bez jej pracy nie stworzylibyśmy takiej kolekcji - opowiadał gość audycji. 

Katarzyna Jankowska i Fred Matzke Katarzyna Jankowska i Fred Matzke

Srebro i złoto dla najbogatszych 

Prezentowane wyroby złotnicze cieszą oczy osób zwiedzających wystawę. Niegdyś służyły do użytku codziennego na królewskich stołach. - Przede wszystkim można zobaczyć stół bardzo reprezentacyjnie zastawiony naczyniami charakterystycznymi dla epoki XVIII wieku - mówiła w "Eurece" Klementyna Ochniak-Dudek, kurator wystawy. - Srebro i złoto, jako te najcenniejsze kruszce, były zarezerwowane dla osób najważniejszych i najbogatszych. (...) Zgodnie ze zmieniającymi się modami powstawały formy naczyń, które tu możemy podziwiać od XVI do XVIII wieku. Niekiedy te przedmioty mają bardzo wymyślne kształty, jak np. puchar wykonany w 1620 r. w Norymberdze, który ma kształt serca - opowiadała kurator. 

Europejskie tradycje obiadowania i królewskie uczty 

Jak podkreśliła gość audycji, okres od XVI do XVIII wieku był czasem triumfu wypolerowanego i błyszczącego srebra. - Tu można mówić o srebrze i złocie - kojarzonymi ze słońcem i księżycem - kolorach cennych metali. Nasz komplet dwunastu talerzy, który jest pokazany na zastawionym stole, waży ponad 7 kg - powiedziała Klementyna Ochniak-Dudek.

 

 Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- Ogrody sensoryczne, zwane inaczej ogrodami zmysłów, najczęściej podzielone są na przestrzenie przeznaczone specjalnie dla węchu, słuchu czy dotyku. Krajobrazy wzajemnie się uzupełniają, są projektowane głównie z myślą o osobach z dysfunkcjami, ograniczeniami. Największą popularnością ogrody sensoryczne cieszą się w sąsiedztwie przedszkoli, szkół, a także ośrodków terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Bardzo często ogród sensoryczny pełni funkcję rehabilitacyjną czy terapeutyczną dla osób, które straciły któryś ze zmysłów. W Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach powstanie Ogród Zmysłów, aby dzieci mogły bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i smakiem. Gośćmi byli: s. Julita Siedlecka, dyrektor Przedszkola dla Niewidomych w Laskach, i Aleksandra Kubasińska, organizatorka kampanii społecznej "Długie oczy".

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Goście: Jan Godłowski (dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka), Fred Matzke (właściciel prezentowanej kolekcji), Klementyna Ochniak-Dudek (kurator wystawy), s. Julita Siedlecka, (dyrektor Przedszkola dla Niewidomych w Laskach), Aleksandra Kubasińska (organizatorka kampanii społecznej "Długie oczy")

Data emisji: 15.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans