100 lat fizyki na UW. Prof. Wasik o najciekawszych kierunkach badań na Wydziale Fizyki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 21:55
To na Hożej 69 w Warszawie, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w 1991 roku zostało nawiązane pierwsze w Polsce połączenie z Internetem, a dwa lata później znalazł swoje miejsce pierwszy polski serwer www.
Prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW
Prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW Foto: PAP/Rafał Guz

fizyka transtofmator tesli 1200.jpg
Fizyk przyznaje: najważniejsze odkrycia w nauce są dziełem przypadku

Fizyka obecna była na Uniwersytecie Warszawskim od momentu powstania uczelni w 1916 roku. Przy ulicy Hożej 69 Zakład Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został otwarty 5 lat później, w 1921 roku. Ten fakt jest początkiem wielu ważnych w skali świata wydarzeń i sukcesów tej dziedziny wiedzy w Polsce, przełomowych odkryć i niezwykłych eksperymentów (dostrzeganych przez Komitet Noblowski). W 2004 roku wydział przeprowadził się do nowego budynku przy ul. Pasteura 5.


Pracownicy i studenci Wydziału Fizyki są nagradzani w konkursach krajowych i za granicą, tworzą innowacyjne rozwiązania oraz publikują na łamach prestiżowych międzynarodowych czasopism naukowych. 

Posłuchaj
23:18 Jedynka/Eureka UW Fizyka 14.09.mp3 100 lat fizyki na Uniwersytecie Warszawskim (Eureka/Jedynka)

 

- W ostatni weekend otrzymaliśmy informację, że Włoskie Towarzystwo Grawitacji i Ogólnej Teorii Względności przyznało medal dla prof. Andrzeja Trautmana za fundamentalny wkład do rozwoju technologii fal grawitacyjnych - mówi na antenie Program 1 Polskiego Radia prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW. 

Publikacja w "Science" 

Jak podkreśla gość audycji, w czasopiśmie naukowym "Science" ukazał się artykuł, którego współautorami są pracownicy i studenci Wydziału Fizyki UW. - Autorami pracy jest grupa osób kierowanych przez dr. hab. Barbarę Piętkę i prof. Jacka Szczytko. Dodam jeszcze, że praca powstała we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Instytutem Fizyki PAN - podkreśla prof. Wasik. - To, co mnie bardzo cieszy, to fakt, że autorami publikacji są młodzi uczeni, doktoranci - przyznaje. 

Naukowcy z UW wraz z badaczami stworzyli wnękę optyczną wypełnioną ciekłym kryształem i uwięzili w niej fotony. Zaobserwowali, że w takich warunkach fotony zachowują się jak cząstki obdarzone masą. - Oryginalność pomysłu polega na tym, żeby tę wnękę wypełnić materiałem z ciekłych kryształów. W ten sposób można poprzez pole zewnętrzne manipulować światłem  - tłumaczy ekspert. - Wyniki badań mogą posłużyć do m.in. badania mózgu - dodaje. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

245 lat temu, w roku 1776, ustawa Sejmu Rzeczypospolitej położyła kres polowaniu na czarownice na naszych ziemiach.  

W Europie polowanie na czarownice znane było od kilku stuleci. Ale tym najsłynniejszym były wydarzenia w Salem w Nowej Anglii na terenie Ameryki Północnej, gdzie w 1693 roku po procesie życie straciło aż 19 osób. Pierwszy proces przeciwko czarownicy w Polsce miał miejsce w okolicy Poznania w 1511 roku. Gdzie i kiedy narodziła się wiara w czarownice, wiedźmy i to, że szkodzą one ludziom? Dlaczego czynienie zła przypisywano kobietom? Czy wieki XVIII i XIX położyły kres tym polowaniom, procesom? Czy ustawa Sejmu Rzeczpospolitej była jedną z pierwszych takich ustaw na naszym kontynencie? O tym opowiedział dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Dariusz Wasik (dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury) 

Data emisji: 14.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans 

Czytaj także

Flyboard - dzięki wodzie latają do szóstego piętra

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:44
Salta, obroty, piruety i tzw. skoki delfina to tylko niektóre figury, które można wykonać podczas lotu na flyboardzie. To jeden z najmłodszych sportów ekstremalnych. 
rozwiń zwiń