Mieszko I i Bolesław Krzywousty w roli teledyskowych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 19:30
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zainicjowało autorski projekt muzyczny "Piast Superstars". Powstające w związku z nim piosenki i teledyski opowiadają o postaciach epoki wczesnopiastowskiej - o nietuzinkowych osobowościach, pasjach, ambicjach i aspiracjach.
.
.Foto: Waldek Stube

Bolesław Chrobry FREE 1200.jpg
Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Autorzy projektu nie proponują jednak "śpiewanej lekcji historii". Chcą, by był to pretekst do rozmowy o ludziach i decyzjach, które kształtowały piastowską Polskę.


Posłuchaj
05:23 Jedynka-24-09-2021-eureka-piastowie.mp3 Wczesnopiastowscy władcy w teledyskach (Eureka/Jedynka)

denar mieszka2 ok 1200x660.jpg
Tak zwany denar Mieszka I nie jest najstarszą polską monetą

 

Michał Pilas, jeden z autorów projektu, uważa, że problemem w obecnych czasach jest to, że przedstawienie historii jest bardzo płytkie. - Nie zagłębiamy się w uczucia ludzi, o których mówimy - wyjaśnia. Historia ogranicza się do dat i wydarzeń z nimi związanych. - Nie skupiamy się na warstwie emocjonalnej, a nie oszukujmy się, my ludzie jesteśmy złożeni z emocji, uczuć, które w nas są i podejmujemy decyzje bardzo często pod wpływem tych emocji - podkreśla. Dlatego projekt "Piast Superstars" utrzymany jest takiej formie, formie śpiewanej, formie rockowej i teledyskowej.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że pomysł nie jest nowatorski. - Nowatorskie jest to, że poruszyliśmy temat siedmiu pierwszych władców wczesnopiastowskich, ich emocji i podejmowanych przez nich decyzji - mówi.

Michał Pilas daje przykład Mieszka I, który w celu zabezpieczenia granic od południa poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. - Wiemy z zapisów kronikarskich, że Mieszko miał dylemat, czy zostawić swoje siedem, żon, że podjął decyzję ze względów politycznych, ale nikt się nie zastanawiał, że może gościu zakochał się w tej Dobrawie, albo podjął tę decyzję bo się nawrócił - zauważa. Ponieważ nie można tego potwierdzić, więc twórcy prezentują jedynie możliwości, jaki są.

 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie/Youtube

Zaznacza, że już powierzenie roli Mieszka I Darkowi Malejonkowi jest kontrowersyjne, bo w teledysku występuje blondyn z dredami i gładko ogolony, kiedy w przekazach Mieszko I był ciemnowłosy i miał brodę. Choć w przypadku Bolesława Krzywoustego Marek Piekarczyk, który wcielił się w jego rolę, bardzo przypomina średniowiecznego monarchę.

 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie/Youtube

Na razie powstały dwa teledyski, które brzegowo zamykają ramy czasowe, bo Mieszko rozpoczyna, a Bolesław III kończy poczet królów wczesnego średniowiecza. Autorzy projektu chcą, aby następny teledysk był o Bolesławie II Szczodrym (Śmiałym), który miał zabić biskupa Stanisława. - Ale my chcemy przedstawić tę sytuacje inaczej, bo i historycy podchodzą do niej różnie - zapowiada.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Michał Pilas (autor tekstów i muzyki do piosenek, muzealnik, edukator, popularyzator wczesnopiastowskiej historii)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 19.30

ag

Czytaj także

Mieszko I - skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:07
Początek dynastii piastowskiej to jedna z najbardziej frapujących zagadek naszej historiografii. Mieszko I pojawia się na arenie dziejów jak "deus ex machina". Nie wiemy, skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić jego pochodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy starożytni wiedzieli o terenach nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 21:08
Dzieje Polski rozpoczynają się w X wieku, wraz z panowaniem pierwszego historycznego władcy - Mieszka I. Co jednak działo się na naszych ziemiach wcześniej? Czy możliwe, by wiedzieli o nich już starożytni? Dlaczego Rzymianie kojarzyli nasze tereny tylko z Wisłą?
rozwiń zwiń