Historia pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów opowiedziana w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:35
Pałac Przebendowskich w Warszawie, obecnie siedziba Muzeum Niepodległości, został niedawno wyremontowany i jako nowoczesna placówka pozostaje miejscem ekspozycji i multimedialnej edukacji.
Pałac PrzebendowskichRadziwiłłów w Warszawie
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie Foto: Shutterstock/piotrbb

wystawa królewskich sreber, fot. D. Kołakowski 1200.jpg
Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Historia pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów" oparta jest na przedstawieniu wizerunków dawnych właścicieli, historycznych rzutach budynku i fotografiach z okresu dwudziestolecia międzywojennego prezentujących wnętrza. 

- Pałac został wybudowany przez Jana Przebendowskiego, a wiąże się to z jego funkcjami przy dworze królewskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości, kurator wystawy. - Pełnił on funkcję podskarbiego, ale jednocześnie był to ród magnacki z Pomorza i utrudniona była komunikacja. Budowniczy długo w nim nie pomieszkał, gdyż po dwóch latach umarł i pałac przechodził z rąk do rąk - opowiada. 

 

Posłuchaj
24:03 2021_09_29 19_30_07_PR1_Eureka.mp3 Z czasem też powstawał legendarny, poantyczny wizerunek Kleopatry, a jej postać była wciąż żywa i obecna w kulturze (Jedynka/Eureka)

 

W XIX wieku właścicielem pałacu był Jan Zawisza. - To bardzo zapomniana postać, warta przypomnienia z uwagi na to, że dzisiaj mówi się, że jest to pałac Przebendowskich/Radziwiłłów. To jest taki skrót myślowy od pierwszego i ostatniego właściciela, natomiast w XIX wieku pałac nazywał się Pałacem Zawiszów - zaznacza gość audycji. - Jan Zawisza był prekursorem światowej archeologii - dodaje. 

Zniszczenia podczas Powstania Warszawskiego  

Na wystawie pokazany jest obraz zniszczeń dokonanych podczas Powstania Warszawskiego, gdy budynek był ważnym punktem oporu. - Można powiedzieć, że stał na drodze ataku Niemców na Stare Miasto. Na pałac spadła bomba i został on zniszczony w 70 procentach - wyjaśnia Krzysztof Bąkała. 

Całkowite odtworzenie wnętrza pałacu jest niezwykle trudne. - Stanowiło to trudne zadanie dla budowniczych. Pałac w swoim czasie był otoczony pawilonami, były tam stajnie, warsztaty - wylicza ekspert. 

Obrazy i grafiki z różnych okresów 

Na ekspozycji znajdują się obrazy i grafiki z różnych okresów, na których pałac został uwieczniony. - Jednym z najbardziej znanych artystów, który namalował pałac był Edward Dwurnik - podkreśla rozmówca Katarzyny Jankowskiej. - Warto też wymienić panią Wadecką, grafikę Bronisława Młynarskiego z cyklu dotyczącego powstania - dodaje. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

Kleopatra VII, królowa Egiptu od wieków fascynuje kolejne pokolenia artystów i badaczy, występuje w narracjach historycznych, ale również w kulturze popularnej. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet antycznego świata, jej wizerunek stał się "linkiem" do europejskiego pojmowania Egiptu. Do dziś próbuje się odpowiedzieć na pytanie, kim była ostatnia władczyni ptolemejskiego Egiptu: uwodzicielką, starożytną femme fatale, pięknością o twarzy Elisabeth Taylor czy bezwzględną królową walczącą o swoje państwo?

O przemianach wyobrażeń Kleopatry VII Filopator Katarzyna Jankowska rozmawiała z dr Karoliną Kulpą, kulturoznawczynią z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorką książki "Egipska POPkrólowa".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Krzysztof Bąkała (Muzeum Niepodległości, kurator wystawy), dr Karolina Kulpa (Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Egipska POPkrólowa")

Data emisji: 29.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Kleopatra. Kim była, zanim stała się ikoną popkultury?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:00
Była ostatnim faraonem hellenistycznego Egiptu, dziś - jako jedna z ikon popkultury - imspiruje artystó, muzyków, filmowców oraz projektantów mody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleopatra. O jej urodzie krążyły legendy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 05:40
– Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego – napisał o Kleopatrze jeden z ówcześnie żyjących historyków.
rozwiń zwiń