Dlaczego dbałość o zdrowie matki w czasie ciąży jest tak ważna?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:34
Istnieją dowody naukowe potwierdzające wpływ zaniedbań w ciąży na stan zdrowia noworodka. Z badań wynika, że szczególnie groźnym objawem w przypadku rozwijającego się dziecka jest brak jego ruchu. Dlaczego dbałość o zdrowie matki w czasie ciąży i regularna kontrola nienarodzonego jeszcze dziecka są tak ważne?  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Demkat/shutterstock

ciąża FREE_1200_660.jpg
Późne macierzyństwo i zdrowie w ciąży

Genetyka odpowiada za ten stan zaledwie w 30 proc. Skutkiem późnego wykrycia tego problemu w czasie ciąży jest uszkodzenie stawów i kości, a także mięśni. Problem ujawnia się dopiero po porodzie i aby dziecko mogło normalnie funkcjonować, konieczne są wielokrotne operacje.

Posłuchaj
20:59 2021_09_30 19_29_56_PR1_Eureka.mp3 Dlaczego dbałość o zdrowie matki w czasie ciąży jest tak ważna? (Eureka/Jedynka)

 

Słabe odczuwanie ruchów płodu 

Akinezja jest objawem chorobowym przejawiającym się zubożeniem ruchowym lub całkowitym bezruchem. Może ona być zalążkiem wielu chorób, m.in. artrogrypozy. - Już od momentu, w którym możemy się spodziewać ruchów płodu, czyli od ósmego tygodnia, jeżeli dojdzie do ograniczeń ruchów czynnych na różnym tle, to możemy spodziewać się u dziecka trwałych następstw takiego zjawiska, czyli np. artrogrypozy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. n. med Bartłomiej Kowalczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. - Im wcześniej nastąpi zaburzenie, które wyklucza i uniemożliwia ruchy płodu, tym nasilenie przykurczy stawów będzie większe - tłumaczy. 

Jak podkreśla gość audycji, brak ruchów płodu jest to czynnik bezpośredni, który prowadzi do artrogrypozy. - Jednak nie istnieje pełna odpowiedź na pytanie, co powoduje, że płód przestaje się ruszać - stwierdza gość audycji. 

Diagnostyka artogrypozy 

Objawy artrogrypozy są widoczne w życiu płodowym (widoczne jest wyraźne spowolnienie ruchów płodu), natomiast już po porodzie pojawiają się u dziecka m.in.: symetryczne przykurcze mięśni, sztywność stawów, deformacje kostno–stawowe. 

- Kwestia diagnostyki jest ważna. Nie jesteśmy w stanie dociec pierwotnego elementu, który wywołuje zjawisko, ale to nie zmienia faktu, że diagnostyka kliniczna i genetyczna jest prowadzona i jest niezbędna - podkreśla dr Bartłomiej Kowalczyk. - Nam zajmującym się terapią wrodzonych przykurczy diagnostyka jest potrzebna do tego, abyśmy mogli w jakiś sposób patrzeć na tę chorobę perspektywicznie. Diagnostyka pozwala nam na dopasowanie pacjenta do pewnej grupy chorób, co do których mamy wiedzę i wiemy, jak przebiega dane schorzenie - tłumaczy ekspert. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

Zdecydowanie spada liczba przypadków zapalenia płuc z ciężkimi powikłaniami, maleje też śmiertelność u chorych obciążonych cukrzycą. Dlaczego warto zdecydować się na zalecaną przez lekarzy polisę na życie i jakie pakiety są w niej dla nas najkorzystniejsze? O tym, na podstawie analizy wykonanych badań naukowych, opowiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak – przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr hab. n. med Bartłomiej Kowalczyk (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie) dr hab. n. med. Adam Antczak (przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy)

Data emisji: 30.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

"Szczepienia nie powodują niepłodności i nie grożą poronieniem". BBC przytacza wyniki nowych badań

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 06:45
Nt. szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień, najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością - stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.
rozwiń zwiń