Polsko-turecka współpraca ws. nielegalnej migracji. Wasilewski: musimy być ostrożni wobec deklaracji Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 20:18
-  Trudno nie odnieść wrażenia, że Turcy mogliby zrobić więcej, aby pomóc Polsce w uspokojeniu sytuacji związanej z nielegalną migracją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski, ekspert ds. tureckich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zaznaczył też, że Polska powinna ostrożnie podejść do złożonych przez Turcję deklaracji pomocy.
Szef dyplomacji Polski Zbigniew Rau i szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu
Szef dyplomacji Polski Zbigniew Rau i szef dyplomacji Turcji Mevlut CavusogluFoto: PAP/Paweł Supernak

FA3I70yWYAUgKw7 (1).jpg
Wywiady Polski i Turcji będą współpracować w sprawie nielegalnej migracji

Podczas wizyty w Warszawie szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu zapewnił, że Ankara pomoże w zablokowaniu przerzutu migrantów z Iraku na Białoruś przez tureckie lotniska. Jak przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, pomoc ta będzie polegać także na współpracy wywiadów. Deklaracje, jakie padły na spotkaniu szefów dyplomacji, skomentował w Polskim Radiu 24 analityk PISM dr Karol Wasilewski.

Posłuchaj
25:23 _PR24_AAC 2021_10_06-19-33-40.mp3 Dr Karol Wasilewski o deklarowanej pomocy Turcji wobec kryzysu migracyjnego przy polskiej granicy (Świat w powiększeniu/PR24)

Ekspert podkreślił, że "Białoruś jest bardzo istotnym elementem w tureckiej polityce wobec Rosji". - Białoruś jest tym elementem, którym Turcja gra, żeby pokazać Rosji, że nie zamierza skierować się w swojej polityce na Zachód - wyjaśnił, przypominając, jak Turcja osłabiła wydźwięk oświadczenia NATO ws. zatrzymania białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza. 

- W kontekście wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy mówimy dziś o działających na terytorium Turcji "biurach podróży", które są po prostu siatkami przemytniczymi. Mówimy też o tym, że na początku kryzysu liczba połączeń lotniczych ze Stambułu do Mińska wzrosła z 7 tygodniowo do 28 tygodniowo, a trzeba pamiętać, że samoloty latają także z innych miast - mówił Wasilewski. 

Analityk PISM podkreślił, że są to loty cywilne, w związku z czym "Turcy podnoszą, że trudno, by państwo rozciągnęło nad nimi pieczę". 

- Trudno nie odnieść wrażenia, że Turcy mogliby zrobić więcej, aby pomóc Polsce w uspokojeniu sytuacji związanej z nielegalną migracją - stwierdził. Ekspert podkreślił jednak, że Polska "musi być ostrożna wobec tureckich deklaracji", jakie padły na spotkaniu szefów dyplomacji obu państw.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: ​​dr Karol Wasilewski (PISM)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina: 19:33 

kp

Czytaj także

"Turcja nie będzie europejskim magazynem migrantów". Erdogan zabrał głos ws. uchodźców z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 00:30
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał kraje europejskie do wzięcia odpowiedzialności za migrantów pochodzących z Afganistanu. - Musimy przypomnieć naszym przyjaciołom, że Europa nie może trzymać się z dala od problemu, dokładnie uszczelniając swoje granice - powiedział Erdogan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy dążyć do bliższych stosunków z Rosją". Erdogan o "rozczarowujących" rozmowach z Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 18:10
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego ostatnie rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem okazały się rozczarowujące i że jego kraj będzie dążył do bliższych stosunków z Rosją.
rozwiń zwiń