Badania genetyczne ujawnią, jakie tajemnice kryją szczątki uczestników bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:30
Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Bitwa pod Grunwaldem Juliusza Kossaka
"Bitwa pod Grunwaldem" Juliusza Kossaka Foto: Polona/domena publiczna

Czytaj też:
100-polskich-bitew-na-ladzie-morzu-i-w-powietrzu-b-iext71525308.jpg
Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Kości uczestników słynnej bitwy zostały odkryte podczas prac archeologicznych w okolicach kaplicy pobitewnej w Grunwaldzie jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Przebadano je wówczas pod kątem antropologicznym, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na bardziej zaawansowane analizy.


Posłuchaj
20:30 Jedynka-8-10-2021-eureka.mp3 Badania genetyczne poległych w bitwie pod Grunwaldem (Eureka/Jedynka)

 

elizeum 1 pap_20150912_064.jpg
Elizeum - niezwykła podziemna rotunda

Do Szczecina na Pomorski Uniwersytet Medyczny zostało wysłanych 21 kartonowych pudeł z materiałem kostnym. Dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, wyjaśnia, że te kości były wstępnie badane w latach 60. i ustalono, że są to sami mężczyźni w sile wieku ze śladami śmierci zadanej mieczem lub kuszą. - My, historycy, mamy stuprocentową pewność, że są to kości rycerzy poległych pod Grunwaldem - mówi.

Przypomina, że kaplica pobitewna została wzniesiona w 1411 roku z inicjatywy kolejnego wielkiego mistrza Henryka von Plauena. W dokumencie lokacyjnym napisano, że ma powstać na polu bitwy. - Jest to jedyny, widomy ślad po bitwie - wyjaśnia. Kaplica stoi prawdopodobnie w miejscu, gdzie stała polowa kaplica Ulricha von Jungingena na terenie obozowiska Krzyżaków.

Historyk ma nadzieję, że dzięki pozyskaniu DNA z kości będzie można odpowiedzieć na pytanie, z jakich części Europy ci rycerze przybyli, na jakie choroby cierpieli, zanim polegli, a także czym się żywili. W przypadku kilku dobrze zachowanych czaszek planowane jest także wykonanie rekonstrukcji twarzy rycerzy. - Będzie można spojrzeć w oczy Krzyżakowi - żartuje dyrektor.

Dr Szymon Drej oczekuje, że już w maju lub czerwcu 2022 roku będą wyniki badań, a nawet rekonstrukcja 3D czaszek. Szczątki po przebadaniu będą podczas uroczystej mszy pochowane w kaplicy pobitewnej, choć obecnie to zaledwie fundamenty dawnej budowli.

Zobacz też:

W audycji również:

Warszawa wielokulturowa

Warszawa od początku swego istnienia była miastem wielu narodów i kultur. Najwcześniej przybyli tu Żydzi, którzy już w XV wieku mieli własny cmentarz i synagogę. Od średniowiecza ściągali do Warszawy także ormiańscy kupcy. Pamiątką ich obecności jest m.in. kilka kamieniczek na Rynku Starego Miasta. Po rozbiorach osiedlali się w Warszawie Niemcy, a po powstaniu listopadowym masowo zaczęli napływać Rosjanie. Wtedy to powstał cmentarz prawosławny na Woli, a w latach 60. XIX w. - cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze. Piękna bryła prawosławnej świątyni była pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy Rosjanom przybywającym koleją do Warszawy na Dworzec Petersburski (dziś Wileński) i miała być rosyjską wizytówką miasta.

Ślady wielokulturowości widoczne są w Warszawie do dziś, a ich tropem podążyli Maria i Przemysław Pilichowie - autorzy książki "Warszawa wielu kultur", w której opisują świątynie, cmentarze, pomniki i budynki wznoszone przez społeczności innych wyznań, języków i obyczajów.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Szymon Drej (dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem), Maria i Przemysław Pilichowie (autorzy książki "Warszawa wielu kultur")

Data emisji: 8.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Tożsamość dzięki DNA. Rusza projekt GeNN

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:33
Zmarłe przed laty i do dziś niezidentyfikowane osoby być może odzyskają swą tożsamość. Ma to umożliwić projekt GeNN, który będzie realizowany w latach 2015-2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza bitwa średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:30
611 lat temu, 15 lipca 1410 roku, niedaleko mazurskiej wioski Grunwald, starły się w śmiertelnym boju wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę i wojska zakonu krzyżackiego, na których czele stał Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. To starcie zakończyło się całkowitym rozbiciem wojsk krzyżackich.
rozwiń zwiń