Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera. Nowe badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
Do dziś w światowych laboratoriach naukowcy łamią sobie głowy, aby odkryć przyczynę choroby Alzheimera, która rozwija się przez 15-20 lat, żeby w końcu z osoby sprawnej intelektualnie uformować pacjenta z otępieniem i demencją wymagającego opieki całodobowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fresnel/shutterstock

shutterstock_pamięć kłopoty 1200.jpg
Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy wykonuje się badanie?

Zmaga się z nią ponad 50 milionów pacjentów na całym świecie i 300 tys. w Polsce. Chorują nie tylko seniorzy, ale także osoby po 30. roku życia. Zanim pojawią się pierwsze objawy, przez wiele lat w mózgu powstają zmiany molekularne.

- Nas najbardziej interesują te najwcześniejsze fazy rozwoju choroby. To jest taki moment, który uważamy za właściwy i dobry do włączenia leczenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Agnieszka Gorzkowska, neurolog. - Jeżeli mówimy o zmianach, które pojawiają się w przebiegu choroby Alzheimera w mózgu to przede wszystkim trzeba podkreślić obecność gromadzenia się w mózgu nieprawidłowych białek - wyjaśnia ekspert. 

Posłuchaj
15:05 Jedynka/Eureka alzheimer.mp3 Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera (Eureka/Jedynka)

 

Jak zmienia się zachowanie chorego?

Początki choroby Alzheimera są często niezauważalne, zaburzenia pojawiają się powoli, stopniowo utrudniając codzienne funkcjonowanie. - Najczęstszym zaburzeniem występującym u osoby chorej, we wczesnym etapie, są zaburzenia pamięci, częste powtarzanie pytań, zapominanie wydarzeń - mówi Zbigniew Tomczak, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. - Ważne są widoczne zaburzenia zachowania, zmiany osobowości, apatia, obojętność na to, co chory widzi koło siebie - wylicza.

Gość audycji zwraca uwagę, że w dalszym etapie rozwoju choroby u chorego występuje m.in. niechęć do dbania o higienę osobistą. - Występuje niechęć do wody, nasila się otępienie. W drugiej i trzeciej fazie choroby pojawia się też agresja - zaznacza. 


. .

Postęp w leczeniu choroby 

Nadzieją na wczesną reakcję, zanim pojawią się objawy Alzheimera, daje opracowany specjalny algorytm. Matematyka, wspierając medycynę, stara się dać przepis na wykonanie jakiegoś określonego zadania, które zahamuje chorobę. A najprostszym przykładem algorytmu w życiu człowieka jest np. przepis, którego używa się podczas gotowania zupy, gdzie trzeba wykonać określone czynności w odstępach czasu: pójść do kuchni, wybrać właściwy garnek, nalać wody, obrać warzywa i gotować je, mieszając.

Podobny schemat zastosowano w algorytmie przy badaniu Alzheimera, który diagnozuje zmiany w mózgu i uczy się rozpoznawać pacjentów z rozwijającą się chorobą. Jeśli badania zakończą się sukcesem, to otrzymamy narzędzie do wczesnego wykrycia Alzheimera, co teraz jest niemożliwe. 

- My cały czas poszukujemy nowych, lepszych metod diagnostyki wczesnej choroby Alzheimera. Ten algorytm to jest kolejny krok w leczeniu takiej wczesnej formy, pojawiają się testy neuropsychologiczne, które stają się coraz bardziej doskonałe - tłumaczy gość audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Agnieszka Gorzkowska (neurolog), Zbigniew Tomaczak (Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera)

Data emisji: 7.10.2021 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Zakażenia po przeszczepach szpiku kostnego. Dlaczego wirus cytomegalii jest tak groźny?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 20:50
Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie ich układ odpornościowy. W związku z tym narażeni są oni na infekcje, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna holistyczna. Czy jest skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:12
W XXI w. nie sprawdza się w terapiach "medycyna wycinkowa", traktująca pacjenta i schorzenie wg bardzo wąskiego sposobu leczenia. Mamy ciągle dowody, że całościowe, holistyczne podejście do problemu daje znacznie lepsze efekty w diagnozowaniu, leczeniu i potem w rehabilitacji. 
rozwiń zwiń