"Dziwię się, że rząd nie występuje do UE o sankcje wobec Turcji". Gdula o presji migracyjnej na polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:02
– Z Turcją trzeba bardzo twardo rozmawiać na temat zaprzestania lotów z Istambułu do Mińska – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Gdula z Lewicy.

Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj odnotowano 605 prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku roku odnotowano ponad 17 tysięcy nielegalnych przekroczeń granicy z Białorusi do Polski, z czego większość miała miejsce od lipca. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku. Według ustaleń służb białoruski reżim celowo sprowadza migrantów, by następnie wysyłać ich na granicę z UE. W związku z tą sytuacją Irak wstrzymał wszystkie loty na Białoruś. 


Posłuchaj
12:58 [ PR3]PR3 (mp3) 12 październik 2021 08_44_58_for_media.mp3 Maciej Gdula: dziwię się, że rząd nie występuje do UE o sankcje wobec Turcji (Salon polityczny Trójki) W moim przekonaniu rząd ma kłopot w prowadzeniu polityki międzynarodowej  powiedział w "Salonie politycznych Trójki" Maciej Gdula. Przypomniał, że tydzień temu w Polsce był minister spraw zagranicznych Turcji i "z Turcją trzeba twardo rozmawiać, bardzo twardo, na temat zaprzestania lotów z Istambułu do Mińska".

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Wiceszef MSZ: Łukaszenka stosuje szantaże emocjonalne wysyłając kobiety i dzieci na granicę

 Tymi lotami, także lotami Belavii, migranci przywożeni są do Mińska  stwierdził Gdula.  Codziennie lecą cztery samoloty z Istambułu  dodał. 

Jego zdaniem, "jeżeli chcemy przeszkodzić Łukaszence, to trzeba to zrobić w ten sposób".  Z Turkami nie udało się tego załatwić, były tylko uśmiechy i potrząsanie rąk  ocenił.  Dziwię się, że rząd nie występuje do UE o sankcje wobec Turcji, żeby przerwać ten proceder. Trzeba tutaj grać twardo  powiedział poseł. 

– Rząd twardo gra wobec ludzi na granicy, wobec biednych ludzi, którzy dali się oszukać Łukaszence i trafili do lasu na zimno i są w tych nieludzkich warunkach, a nie jest twardy wobec dyplomatów w krawatach, którzy się uśmiechają i "rżną głupa" wobec Polski – podsumował.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Gdula (Lewica)
Data emisji: 12.10.2021
Godz. emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: gdyby nie szopka posłów opozycji, koczowiska uchodźców już dawno by nie było

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 07:10
– To oni sprawili, że ci ludzie siedzą po stronie białoruskiej, mokną na deszczu i tak naprawdę nie mogą się w tej chwili ruszyć, bo Białorusini uważają, że opłaca im się tę grupę na granicy trzymać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, o sytuacji na granicy z Białorusią i obozie uchodźców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". Gawkowski o polityce rządu związanej z sytuacją na granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:15
- Przede wszystkim Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy koczują gdzieś na granicy, a następnie dawać im wnioski azylowe i sprawdzać tych ludzi. Mamy ośrodki dla uchodźców i migrantów powinniśmy właśnie tam kierować - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: mamy do czynienia ze sporem między dwoma wizjami przyszłości integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 08:59
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że w całej Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat dwóch wizji przyszłości Wspólnoty. Jedno podejście jest – jak wskazał – "absolutnie centralistyczne", drugie z kolei zakłada konieczność postawienia pewnych granic. 
rozwiń zwiń