Technika zmienia współczesną okulistykę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:06
W światowym dniu wzroku opowiemy o nowych możliwościach diagnozowania i leczenia w okulistyce. Okulary w technice 3D, podobne do tych, które znamy z kina IMAX, dają lekarzowi możliwość oglądania wnętrza oka, jakiej do tej pory nie było. Chirurdzy mówią, że nie mieli nigdy takiej głębi obrazu i przestrzeni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czytaj też:
shutterstock_serce aorta 1200.jpg
To może być sukces na miarę Nobla. Te badania pomogą zmniejszyć umieralność z powodu zawałów i udarów?

Te możliwości to nie tylko lepsza wizualizacja struktur i tkanek oka, ale też niespotykana dotąd precyzja w czasie operacji. Wprowadzenie do diagnostyki i leczenia najszybszych na świecie laserów wymusza na okulistach poszerzenie wiedzy medycznej o fizykę, optykę i informatykę czyniąc z nich super fachowców XXI w. A pacjenci stawiają okulistom coraz większe wymagania: usługa ma być szybka, bezbolesna i skuteczna. Do tego dochodzą oczekiwania, że po operacji nie będzie powikłań, blizn, a pacjent uzyska również efekt odmładzający, co można osiągnąć przez zastosowanie odpowiednich ładunków elektrycznych ze strumieniem elektronów oraz jonów. O tym, jak rewolucjonizuje się okulistyka, opowie dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor ds. naukowych "Świata Oka".

Zobacz też:

W audycji również:

- przepis na dłuższe życie.

Wyniki badań naukowych pozwoliły opracować listę zaleceń, która może wydłużyć czas naszego życia. A główni winowajcy tego, że umieramy szybciej to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Choroby serca i naczyń to jeden z dwóch głównych „zabójców Polaków”. Zdaniem lekarzy, pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sytuację. Kardiolog, prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta, stworzyła z zespołem ekspertów przepis na dłuższe życie. Co zawiera ten przepis? Opowiemy w Eurece.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w czwartek (14.10) w godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Artur Wolski.

mg

Zobacz więcej na temat: lekarz zdrowie

Czytaj także

Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera. Nowe badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
Do dziś w światowych laboratoriach naukowcy łamią sobie głowy, aby odkryć przyczynę choroby Alzheimera, która rozwija się przez 15-20 lat, żeby w końcu z osoby sprawnej intelektualnie uformować pacjenta z otępieniem i demencją wymagającego opieki całodobowej.
rozwiń zwiń