Technika zmienia współczesną okulistykę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:35
W światowym dniu wzroku opowiedzieliśmy o nowych możliwościach diagnozowania i leczenia w okulistyce. Okulary w technice 3D, podobne do tych, które znamy z kina IMAX, dają lekarzowi możliwość oglądania wnętrza oka, jakiej do tej pory nie było. Chirurdzy mówią, że nie mieli nigdy takiej głębi obrazu i przestrzeni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock_serce aorta 1200.jpg
To może być sukces na miarę Nobla. Te badania pomogą zmniejszyć umieralność z powodu zawałów i udarów?

- Nowoczesne technologie w okulistyce zawsze były i są. Wydłuża nam się życie, a ewolucja narządu wzroku nie postępuje tak szybko. COVID-19 też ma dobre strony, ponieważ przyśpieszył nowe technologie i my wprowadzamy od lat telemedycynę, ale również zabiegi - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki. 

Okulary w technice 3D dają lekarzowi możliwość oglądania wnętrza oka. - Możemy mierzyć nie tylko cukier czy biomarkery różnych chorób. Możemy tam mieć cały komputer, nawigację i wiele innych rzeczy, a przede wszystkim możemy badać - tłumaczy gość audycji. 

Posłuchaj
28:25 2021_10_14 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Technika zmienia współczesną okulistykę (Eureka/Jedynka)

 

Lasery w zabiegach okulistycznych 

Wprowadzenie do diagnostyki i leczenia najszybszych na świecie laserów wymusza na okulistach poszerzenie wiedzy medycznej o fizykę, optykę i informatykę, czyniąc z nich superfachowców XXI w. - Laser jest bardzo szerokim określeniem. Od lat wykorzystujemy je do diagnostyki chorób okulistycznych, w terapii. Teraz wracamy do terapii naturalnym światłem, rozszerzamy spektrum widzenia, wykorzystujemy z nich jak najwięcej - różne częstotliwości światła, kolory w wersji laserowej - wylicza ekspert. 

Pacjenci stawiają okulistom coraz większe wymagania: usługa ma być szybka, bezbolesna i skuteczna. Do tego dochodzą oczekiwania, że po operacji nie będzie powikłań, blizn, a pacjent uzyska również efekt odmładzający, co można osiągnąć przez zastosowanie odpowiednich ładunków elektrycznych ze strumieniem elektronów oraz jonów.


zaćma 

- Ze swoją wiedzą, doświadczeniem i praktyką siadamy do miejsca, w którym operujemy. Każdy zabieg, operację, np. chirurgia zaćmy czy korekta wad wzroku, dopasowujemy indywidualnie do pacjenta. Każdy ma swój personalny plan operacyjny - wyjaśnia dr Anna Maria Ambroziak. 

Optometria kliniczna 

Optometria kliniczna określa praktykę diagnozowania i leczenia zaburzeń oka w celu poprawy widzenia w klinice lub podobnym otoczeniu. Lekarze optometrii używają specjalnych przyrządów do pomiaru wad wzroku i przepisują soczewki kontaktowe lub okulary w celu skorygowania braków. Mogą również wykonywać niewielkie operacje w celu usunięcia ciał obcych z oka i sugerować ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie oczu.

Dr n. med. Anna Maria Ambroziak jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i jak przyznaje, przygotowuje przyszłych optometrystów do swojego zawodu. - Od ponad 12 lat uczę na UW. Mamy w Polsce takie nowoczesne kierunki, jak optometria kliniczna i tam uczę przyszłych dyplomowanych optometrystów - dodaje. 

Zobacz też:

W audycji również:

- przepis na dłuższe życie.

Wyniki badań naukowych pozwoliły opracować listę zaleceń, która może wydłużyć czas naszego życia. A główni winowajcy tego, że umieramy szybciej, to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Choroby serca i naczyń to jeden z dwóch głównych „zabójców Polaków”. Zdaniem lekarzy, pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sytuację. Kardiolog, prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta, stworzyła z zespołem ekspertów przepis na dłuższe życie. Co zawiera ten przepis? Opowiemy w Eurece.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Anna Maria Ambroziak (specjalista okulistyki, dyrektor ds. naukowych "Świata Oka"), prof. Ewa Straburzyńska-Migaj (Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

Data emisji: 14.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Zakażenia po przeszczepach szpiku kostnego. Dlaczego wirus cytomegalii jest tak groźny?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 20:50
Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie ich układ odpornościowy. W związku z tym narażeni są oni na infekcje, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera. Nowe badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
Do dziś w światowych laboratoriach naukowcy łamią sobie głowy, aby odkryć przyczynę choroby Alzheimera, która rozwija się przez 15-20 lat, żeby w końcu z osoby sprawnej intelektualnie uformować pacjenta z otępieniem i demencją wymagającego opieki całodobowej.
rozwiń zwiń