Przepis na długie życie według naukowych badań

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 10:19
Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki. To wszystko ma negatywny wpływ na naszą kondycję. Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Posłuchaj
20:02 Jedynka/Eureka - 14.10.2021 długie życie Przepis na długie życie w świetle badań naukowych (Eureka/Jedynka)

 

- Nawet 61 proc. Polaków ma nieprawidłowo wysoki poziom cholesterolu. Cukrzycę ma 9 proc. społeczeństwa, ok. 3 mln osób. Problem jest też otyłość, z którą boryka się - jak wynika z szacunków - 22 proc. populacji dorosłych, ok. 7 mln osób. Do tego dochodzi nadciśnienie tętnicze, które występuje u 11 mln Polaków -  35 proc. społeczeństwa - wymieniała gość audycji "Eureka" kardiolog, prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta

- Prawie 8 mln Polek i Polaków pali papierosy - to 26 proc. społeczeństwa dorosłego. Do tego dochodzi alkohol. Prawie 50 proc. Polaków ma pracę siedzącą, a w drodze do pracy większość z nas porusza się jakimś środkiem transportu. Tylko 27 proc. społeczeństwa podaje, że ma jakiś ruch w trakcie drogi do pracy. Jest jeszcze stres i pośpiech. Niewłaściwa dieta. Zanieczyszczone środowisko - zauważyła. - W znacznej części sami sobie pracujemy na to, że zaczynamy chorować - podkreśliła specjalistka.


Czytaj także:


Co zrobić, by żyć dłużej?

Jak zaznaczyła prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, my mamy olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. - Żeby żyć dłużnej i zdrowiej należy się odpowiednio odżywiać - unikać wysoko przetworzonych, tłustych pokarmów i nadmiaru mięsa. Jeść warzywa, owoce, ryby. Unikać słodyczy i alkoholu - wyjaśniła. 

Osoby dorosłe, niezależnie od wieku, niezależnie od stanu zdrowia, powinny się ruszać. - Zalecenia mówią, że to powinno być co najmniej 150 minut tygodniowo wysiłku o umiarkowanej intensywności. W tegorocznych wytycznych dodano, że jeśli ktoś nie jest w stanie sobie zorganizować tych 150 minut, to jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Zamiast gdzieś podjeżdżać samochodem, podejdźmy na piechotę. Zamiast wjeżdżać windą, wejdźmy schodami - wskazała.

Ekspertka zwróciła uwagę, że ważną częścią dbania o zdrowie jest poddawanie się badaniom okresowym, zwłaszcza jeśli pochodzimy z rodziny o różnych obciążeniach chorobowych. Należy wykonywać badania laboratoryjne - mierzyć cholesterol, cukier, ciśnienie tętnicze krwi.

Poza tym w audycji:

okulista free 1200.jpg
Technika zmienia współczesną okulistykę

W Światowym Dniu Wzroku opowiedzieliśmy o nowych możliwościach diagnozowania i leczenia w okulistyce. Okulary w technice 3D, podobne do tych, które znamy z kina IMAX, dają lekarzowi możliwość oglądania wnętrza oka, jakiej do tej pory nie było. Chirurdzy mówią, że nie mieli nigdy takiej głębi obrazu i przestrzeni.

Gość: dr n. med. Anna Maria Ambroziak (specjalista okulistyki, dyrektor ds. naukowych Centrum Okulistycznego "Świat Oka")

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Ewa Straburzyńska-Migaj (Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

Data emisji: 14.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

kk

Czytaj także

Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera. Nowe badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
Do dziś w światowych laboratoriach naukowcy łamią sobie głowy, aby odkryć przyczynę choroby Alzheimera, która rozwija się przez 15-20 lat, żeby w końcu z osoby sprawnej intelektualnie uformować pacjenta z otępieniem i demencją wymagającego opieki całodobowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biostatystyka i rak jelita grubego. "Mamy przewagę nad innymi państwami"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 21:23
Zastosowanie najnowszych metod matematycznych w medycynie stworzyło nową dziedzinę wiedzy - biostatystykę, która umożliwia naukowcom prowadzenie ważnych badań i opracowanie nowatorskich zastosowań także w onkologii, m.in. raka jelita grubego. - Obecnie rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn i czwartym u kobiet. Rocznie umiera z jego powodu około 12 tysięcy osób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paulina Wieszczy.
rozwiń zwiń