Ojciec współczesnej filozofii polskiej - prof. Kazimierz Twardowski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:39
Z okazji przypadającej 155 rocznicy urodzin przypomnimy postać twórcy lwowsko-warszawskiej szkoły filozofii, który w czasie I wojny światowej przez kilka lat pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Lwowskiego, skutecznie broniąc polskiego charakteru uczelni.
Prof. Kazimierz Twardowski
Prof. Kazimierz TwardowskiFoto: Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego

Czytaj też:
Mapy.jpg
Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?

Cieszył się popularnością wśród studentów, na jego wykłady wynajmowano największe sale koncertowe w mieście. Profesora wspomina między innymi prof. Kazimierz Michałowski, archeolog: "Wykłady Kazimierza Twardowskiego były chyba najlepszymi, jakich kiedykolwiek w życiu słuchałem. Miał on przedziwny dar przedstawiania najtrudniejszych zagadnień w sposób tak prosty i oczywisty, że każdemu uważnie słuchającemu wydawało się, że słucha rzeczy łatwych". Na początku XX wieku prof. Twardowski był inicjatorem powstania Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. A o tej wyjątkowej postaci porozmawiamy z prof. Anną Brożek z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz też:

W audycji również:

Michał Korybut Wiśniowiecki, pierwszy spadkobierca Wazów na tronie, został zapamiętany przez potomnych jako jeden z najgorszych władców w dziejach i jako osoba,  która, zdaniem wybitnego historyka Władysława Konopczyńskiego, władała biegle ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miała nic ciekawego do powiedzenia.

Kontrastuje z tym opinia kronikarza i świadka jego panowania, Wespazjana Kochowskiego, który wiele lat po śmierci króla wspominał go następująco: "Przymiotami tronu godnymi obdarzyła go natura: wrodzoną dobrocią, obyczajami, zdobiły go: silna wiara w Boga, stałość w nabożeństwie, wysokie przywiązanie do religii". Dostrzeżono w nim nieomal wszystkie cnoty moralne. Jaki był zatem naprawdę król Michał? Czy rzeczywiście nie nadawał się na władcę? O tym powiedzą goście, uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Żył królem, umarł człowiekiem" Michał Korybut Wiśniowiecki i jego panowanie (1669–1673). Konferencja odbyła się w dniach 15-16 października, pod patronatem Polskiego Radia. Gośćmi audycji będą prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i prof. Ilona Czamańska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w środę (20.10) o godz. 19.30, zaprasza Katarzyna Jankowska.

mg

Czytaj także

Dr Dawid Rogacz i rekonstrukcja chińskiej historiozofii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:30
Zostały ogłoszone wyniki konkursu START 2021. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej co roku nagradza 100 młodych, świetnie zapowiadających się naukowców, przyznając im roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł. Wśród tegorocznych laureatów konkursu START 2021 znalazł się dr Dawid Rogacz z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -  badacz filozofii chińskiej.
rozwiń zwiń