Może warto się spocić?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 07:40
Polska zaliczana jest przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Dlaczego? Bo aż prawie 48 proc. zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i siedzący tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób.
Wykres EKG
Wykres EKGFoto: Evgeniy Kalinovskiy/shutterstock.com

Czytaj też:
okulista free 1200.jpg
Technika zmienia współczesną okulistykę

Właśnie ukazał się raport „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego” przygotowany przez  Komitet Zdrowia Publicznego PAN. Co z niego wynika i dlaczego dla zachowania własnego zdrowia warto się… spocić? O tym opowie prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz też:

W audycji również:

COVID-19 – test siły człowieka

Pierwsza opisana przed naszą erą plaga duru brzusznego zakończyła Złoty Wiek Aten. Naukowcy zadają sobie pytanie, czy historia może się powtórzyć? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała globalne ostrzeżenie dla ludzkości już w 2018 r. Ostrzegano wówczas przed nieznaną chorobą, która może zdziesiątkować ludzkość. Mało kto wtedy potraktował poważnie te zalecenia. Dziś, prawie po 2 latach od wybuchu pandemii COVID-19, nasze postawy wobec koronawirusa ugruntowały się wokół określonych zachowań. Jedni są ostrożni i stosują się do zaleceń WHO i epidemiologów, jest też jednak grupa nieprzekonanych do zagrożeń oraz skutków COVID-19. Świat nauki wykorzystał czas pandemii na uporządkowanie wiedzy o koronawirusie. Sporo już np. wiemy o tym, jak atakuje nasz układ odpornościowy (sytuację porównuje się do swoistej dywersji w składzie amunicji, dającej w efekcie ogólnoustrojowe zapalenie).

W kulisach pandemii COVID-19 nauka dokonała bilansu zysków i strat, uwzględniając nawet takie czynniki jak infodemia, czyli dezinformacja medialna w sieci na temat koronawirusa i jej skutki. Bilans na dziś: około 1 mld ludzi na świecie przeszło zakażenie COVID-19, a 10 mln straciło życie. O planach, jakie tworzą epidemiolodzy dla pandemii, czasu jej trwania i skutków porozmawiamy z prof. dr hab. n.med. Andrzejem Horbanem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Chorób Zakaźnych, reprezentującym Warszawski Uniwersytet Medyczny, głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w środę (21.10) o godz. 19.30, zaprasza Artur Wolski.

mg

Czytaj także

Zagadka wysokiej śmiertelności chorych na COVID-19 odkryta?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:37
W "British Journal of Haematology" ukazało się badanie, z którego wynika, że u wielu chorych zakażonych koronawirusem dochodzi do tworzenia się mikrozakrzepów w płucach. Naukowcy są pewni, że to właśnie zakrzepica jest istotną przyczyną zgonów oraz wszelkich powikłań jak zawały serca czy udary mózgu.
rozwiń zwiń