Impas po 16 latach negocjacji. KE krytykuje Turcję za ignorowanie rekomendacji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 21:58
Negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej tkwią w martwym punkcie - przekazała Komisja Europejska, prezentując coroczny raport. To najbardziej krytyczne dotąd unijne sprawozdanie na temat stanu stosunków UE i Ankary w 16-letniej historii rokowań - zauważa Reuters.
Turcja deklaruje, że członkostwo w UE jest jej strategicznym celem
Turcja deklaruje, że członkostwo w UE jest jej strategicznym celemFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

KE oceniła, że w Turcji kontynuowany jest proces erozji demokracji i praworządności. Zwróciła też uwagę, że Ankara zignorowała rekomendacje zawarte w poprzednim raporcie UE. 

PAP Oliver Varhelyi.jpg
Unijny komisarz w wywiadzie dla węgierskiego dziennika: UE potrzebne jest nowe partnerstwo z Turcją

W tegorocznym unijnym raporcie po raz pierwszy zasugerowano, że władze w Ankarze w rzeczywistości nie są zainteresowane wdrażaniem proponowanych reform, mimo zapewnień prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z kwietnia, że członkostwo w UE nadal stanowi cel dla jego kraju. 

Czytaj także: 

"Poważne obawy UE dotyczące pogorszenia się standardów demokratycznych, praworządności, podstawowych praw i niezależności sądownictwa (w Turcji) nie zostały rozwiane. W wielu obszarach obserwuje się dalsze pogorszenie sytuacji" - przekazała KE. "W tej sytuacji negocjacje ws. akcesji Turcji tkwią w martwym punkcie" - podsumowała.

Turcja nie ustosunkowała się na razie do stanowiska KE.

Pogorszenie stosunków dyplomatycznych

Od czasu nieudanego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku stosunki dyplomatyczne tego państwa z UE zaczęły się pogarszać - przypomina Reuters. Unijny raport wskazuje na szereg "restrykcji nałożonych na dziennikarzy, pisarzy, prawników, adwokatów, wykładowców, obrońców praw człowieka i krytyków" Erdogana.

Tureckie władze tłumaczą, że środki bezpieczeństwa są niezbędne ze względu na zagrożenia, z jakimi kraj musi się borykać, dzieląc granicę z Irakiem i Syrią.

Odrzucenie tylko jednomyślnie

Komisja Europejska nie może odrzucić kandydatury Turcji do UE. Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest zgoda wszystkich 27 państw Wspólnoty - przypomina Reuters. 


mbl

Czytaj także

"Będziemy dążyć do bliższych stosunków z Rosją". Erdogan o "rozczarowujących" rozmowach z Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 18:10
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego ostatnie rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem okazały się rozczarowujące i że jego kraj będzie dążył do bliższych stosunków z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja po stronie deklaracji klimatycznej. Porozumienie paryskie ratyfikowane

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 03:23
Turcja, jako ostatnie państwo członkowskie grupy G20, przyjęła w środę paryskie porozumienie klimatyczne. Parlament ratyfikował dokument po wieloletniej zwłoce i z zastrzeżeniem co do statusu tego kraju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominika Ćosić o debacie w PE: Unia nie może ryzykować konfliktu wewnętrznego, gdy dookoła jest trudna sytuacja

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:24
- Jest cały szereg problemów, z którymi boryka się Komisja Europejska. W tym momencie taki ostry konflikt z Polską nie jest dla niej czymś bardzo dobrym i korzystnym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 korespondent TVP z Brukseli Dominika Ćosić.
rozwiń zwiń