Sport skuteczną terapią na pocovidowe smutki? Eksperci potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 21:07
Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. To również hormon motywacji i koncentracji. Kiedy się zmęczymy, np. podczas ćwiczeń, powstaje w naszym ciele serotonina, odpowiedzialna za sen i zasypianie oraz kontrolę nastroju. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleg Romanko

shutterstock_653166973 poduszka spanie sen 1200.jpg
Właściwy sen podnosi odporność, zwalcza infekcje, wzmacnia pamięć

Joanna Węglarz, specjalista psychologii klinicznej zwraca uwagę, że na początku musimy uświadomić sobie, że siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. - Po drugie należy podjąć decyzję, że chcę coś zmienić. Wiele badań pokazuje, że robienie rzeczy z innymi ludźmi zbliża nas do siebie, np. pójście w góry czy spływ kajakowy - mówi. 


Posłuchaj
24:39 2021_10_28 19_29_51_PR1_Eureka.mp3 Sport skuteczną terapią dla zdrowia? Eksperci potwierdzają (Eureka/Jedynka)

 

Aktywność fizyczna a psychologia 

Podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. To również hormon motywacji i koncentracji. Jak się okazuje, wiedza psychologiczna pozwala na prześwietlenie naszego wnętrza i analizę podejścia do aktywności fizycznej. 

- Człowiek działa w dwóch trybach: mobilizacji i demobilizacji. Kiedyś ludzie byli bardzo zgrani z rytmem biologicznym, a teraz bardzo wielu osobom tryby się poprzestawiały, jesteśmy w ciągłej aktywności albo następuje tryb wyłączenia, czyli siadamy przed telewizorem albo idziemy spać i nie ma nas dla nikogo - podkreśla Joanna Węglarz. - Obserwujemy dużą aktywność albo jej brak. Ważne, żeby wprowadzać te stany pośrednie, panować nad tym, co się dzieje - radzi. 

Gość audycji podkreśla, że nasz organizm powinien być "skuteczny". Nie jesteśmy skuteczni, jeżeli jesteśmy przestymulowani, zaczynamy chorować, pojawia się stres, niektórzy wpadają w nałogi - wyjaśnia. 


Aktywność fizyczna Polaków  (foto: igrafika.pap.pl) Aktywność fizyczna Polaków (foto: igrafika.pap.pl)

Aktywność fizyczna maleje u dzieci i młodzieży 

Niemiecki Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT) przeprowadził długoterminowe badania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w czasie pandemii, z których wynika, że aktywność fizyczna zajmuje tylko 75 minut dziennie. Polskie badania dały jeszcze gorsze wyniki. Prawie 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie wykazywało żadnej aktywności fizycznej w tygodniu. Ostatnie badania potwierdziły, że samodzielny wysiłek związany z ruchem na świeżym powietrzu lub podczas ćwiczeń zadeklarowało 41 proc. badanych. Przed ogłoszeniem pandemii odsetek ten wynosił 50 proc.

- Młodym ludziom przede wszystkim polecam badanie jakości swojego snu - mówi ekspert. - Można ściągnąć specjalną aplikację, która nam zbada jakość snu i ja sama byłam zaskoczona wynikami, jak bardzo słaba była procentowa zawartość snu głębokiego przy siedzeniu przed komputerem, przy telefonie komórkowym. Biologii się nie oszuka, nasz mózg nie jest stworzony do tego, żebyśmy tyle czasu siedzieli przed komputerem - tłumaczy gość Jedynki. 

Ponadto w audycji: 

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO) u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można opóźnić przerzuty nowotworu do kości. Gościem audycji był dr n. med. Michał Kunkiel z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

Czytaj również:

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Goście: Joanna Węglarz (specjalista psychologii klinicznej), dr n. med. Michał Kunkiel (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy) 

Data emisji: 28.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Medycyna holistyczna. Czy jest skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:12
W XXI w. nie sprawdza się w terapiach "medycyna wycinkowa", traktująca pacjenta i schorzenie wg bardzo wąskiego sposobu leczenia. Mamy ciągle dowody, że całościowe, holistyczne podejście do problemu daje znacznie lepsze efekty w diagnozowaniu, leczeniu i potem w rehabilitacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na długie życie według naukowych badań

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 10:19
Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki. To wszystko ma negatywny wpływ na naszą kondycję. Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakrzepica, najbardziej niebezpieczne powikłanie po COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:30
W "British Journal of Haematology" ukazało się badanie, z którego wynika, że u wielu chorych zakażonych koronawirusem dochodzi do tworzenia się mikrozakrzepów w płucach. Naukowcy są pewni, że to właśnie zakrzepica jest istotną przyczyną zgonów oraz wszelkich powikłań, takich jak zawały serca czy udary mózgu.
rozwiń zwiń