"Był wybitnym autorytetem". Ekspert Jedynki o prof. Bogdanie Neyu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 21:20
Prof. Bogdan Ney przyczynił się do rozwoju geodezji oraz kartografii w Polsce, szczególnie w dziedzinie teledetekcji satelitarnej i lotniczej, jak również prowadził pionierskie badania z zakresu zastosowań geodezji w ochronie środowiska i w planowaniu przestrzennym. - Był wybitnym uczonym, ale i organizatorem nauki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Leszek Rafalski.
Prof. Bogdan Ney
Prof. Bogdan NeyFoto: Aleksander Jalosinski / Forum

Posłuchaj
19:44 Jedynka/Eureka - 1.11.2021 Bogdan Ney Dla prof. Leszka Rafalskiego bardzo ważna była działalność prof. Bogdana Neya w Akademii Inżynierskiej, której bohater audycji był założycielem (Jedynka/Eureka)

Prof. Bogdan Ney - członek Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, założyciel i prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce - zmarł w ubiegłym roku w Warszawie. Dziś wspomina go prof. Leszek Rafalski, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, następca prof. Bogdana Neya na stanowisku prezesa Akademii Inżynierskiej.

Zamek w Łańcucie.jpg
Nagrody im. Benedykta Polaka. Rozmowy z laureatami

- Prof. Bogdana Neya poznałem, gdy działał w Komitecie Badań Naukowych, który został utworzony w 1991 roku i miał jakby formułę oraz odpowiedzialność ministerstwa. Komitet zajmował się finansowaniem projektów badawczych, a później także oceną niektórych jednostek naukowych. Z racji, że specjalności było więcej niż zespołów w komitecie, pogrupowano je i stworzono Zespół Górnictwa, Geodezji i Transportu. Działałem w obszarze transportu i wtedy miałem okazję spotkać prof. Bogdana Neya, który działał w obszarze geodezji - opowiada prof. Leszek Rafalski.

Więcej Kosmosu niż Ziemi

Prof. Bogdan Ney zawsze opowiadał z entuzjazmem o możliwościach teledetekcji satelitarnej i lotniczej. Był przecież jednym z pionierów tej geodezji.

- Pamiętam, że w 1998 roku zostałem wybrany do Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, a profesor był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii. Zostałem zaproszony na jedno z posiedzeń w tym instytucie i wówczas dowiedziałem się, jak nowoczesna jest współczesna geodezja i kartografia: zastosowanie GPS, teledetekcja, cyfrowe mapy, fotogrametria lotnicza i interaktywne mapy, czyli można powiedzieć, że więcej Kosmosu niż Ziemi w tym wszystkim. Profesor był w tym wybitnym autorytetem - twierdzi prof. Leszek Rafalski.

Dzięki zastosowaniom teledetekcji prof. Bogdan Ney był współtwórcą systemów informacji przestrzennej, co szczególnie potrzebne było w okresie transformacji.

kosmos 1200 Shutterstock.jpg
Cywile w kosmosie. "Nie trzeba przechodzić treningu herosa, żeby polecieć"

- Szczególnie istotna jest jego działalność w Polskiej Akademii Nauk, gdzie był przewodniczącym Komitetu Geodezji, a potem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju i innych organizacji PAN - dodaje prof. Leszek Rafalski.

Akademia Inżynierska

Dla prof. Leszka Rafalskiego bardzo ważna była działalność prof. Bogdana Neya w Akademii Inżynierskiej, której bohater audycji był założycielem. Na początku lat 90. podjęto decyzję o jej odtworzeniu w Polsce.

- Nie wyrośliśmy przeciwko Naczelnej Organizacji Technicznej i sądzę, że wszyscy albo prawie wszyscy byliśmy jej aktywnymi uczestnikami. Natomiast stowarzyszenia naukowo-techniczne w liczbie kilkudziesięciu miały i mają charakter bardzo powszechnych stowarzyszeń, pewnych korporacji zawodowych. Akademia Inżynierska trochę podobnie jak akademie naukowe, skupia ludzi, którzy z jednej strony są twórcami techniki, a z drugiej strony również przedsiębiorców, ludzi z głową i pomysłami, którzy potrafią wyciągać duże korzyści dla siebie i społeczeństwa. Zawód inżynierski był, jest i będzie zawodem bardzo ważnym - mówił w archiwalnej rozmowie prof. Bogdan Ney.

Zdaniem gościa Jedynki prof. Bogdan Ney był wielką osobowością polskiej nauki i techniki. - To wynikało też z jego dorobku naukowego, bo był wybitnym uczonym, ale i organizatorem nauki. Cieszył się bardzo dużym uznaniem środowiska naukowego (…). Wspierał wielu adeptów w ich karierze. Miał sporą umiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Był nie tylko poważanym naukowcem i autorytetem, ale i wspaniałym człowiekiem, pełnym taktu, ciepła, szanowanym i lubianym przez współpracowników, do których ja także należałem - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Leszek Rafalski (przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, następca prof. Bogdana Neya na stanowisku prezesa Akademii Inżynierskiej)

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 19.29

DS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski NAUKA

Czytaj także

"Szekspir ukształtował ją jako femme fatale". Kim naprawdę była Kleopatra?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:40
Kleopatra od wieków fascynuje kolejne pokolenia artystów i badaczy. Ta słynna egipska królowa jest stale obecna w narracjach historycznych oraz w kulturze popularnej. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet antycznego świata. - Ponad 400 lat temu postać Kleopatry wykreował Szekspir, ponieważ dał jej głos - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Kulpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dane osobowe z polskich genomów wyciekają za granicę. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:22
Według oceny polskich badaczy i lekarzy z Polskiej Akademii Nauk w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się nawet 100 tys. genomów Polek i Polaków. Przyczyniają się do umocnienia chińskiej dominacji na rynku biotechnologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów opowiedziana w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:35
Pałac Przebendowskich w Warszawie, obecnie siedziba Muzeum Niepodległości, został niedawno wyremontowany i jako nowoczesna placówka pozostaje miejscem ekspozycji i multimedialnej edukacji.
rozwiń zwiń