Szef dyplomacji UE potępił plan likwidacji rosyjskiego "Memoriału"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 15:10
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potępił plan likwidacji stowarzyszenia "Memoriał". Rosyjska Prokuratura Generalna zwróciła się z wnioskiem w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Stowarzyszenie bada stalinowskie zbrodnie i dokumentuje łamanie praw obywatelskich we współczesnej Rosji. Cieszy się międzynarodowym uznaniem i współpracuje z wieloma krajami.
Josep Borrell
Josep BorrellFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

"To kolejny krok ograniczający przestrzeń dla niezależnych i krytycznych głosów, oraz naukę historyczną, co jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji" - poinformował szef unijnej dyplomacji.


Posłuchaj
00:45 11397426_1.mp3 Josep Borrell potępił plan likwidacji rosyjskiego Memoriału - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Josep Borrell podkreślił, że "Memoriał" odgrywa ważną rolę w obronie praw człowieka i jest zaporą przeciwko próbom manipulowania pamięcią historyczną o politycznych represjach.


kreml free 1200.jpg
Rosja: prokuratura chce likwidacji stowarzyszenia "Memoriał". "Decyzja motywowana politycznie"

"Niepowtarzalna strata"

Szef unijnej dyplomacji napisał, że zrozumienie okrucieństw z przeszłości jest wartością, którą trzeba chronić. "Likwidacja 'Memoriału' byłaby niepowetowaną stratą dla narodu rosyjskiego i reszty Europy" - dodał Borrell domagając się wycofania Moskwy z tej decyzji, a także powstrzymania nasilających się represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów.

mg

Czytaj także

Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 23:45
- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa: incydent w Memoriale podczas projekcji filmu o Wielkim Głodzie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:11
Rosyjscy obrońcy praw człowieka są oburzeni wczorajszymi zajściami w moskiewskiej siedzibie stowarzyszenia "Memoriał". W trakcie wieczornego pokazu filmu Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie na Ukrainie - Obywatel Jones, do sali projekcyjnej wtargnęło kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy krzyczeli do zgromadzonych: "wynocha z Rosji", "swołocze" i "faszyści".
rozwiń zwiń