"Zabierają mi pamięć o rozstrzelanych". Broniąc "Memoriału", zwraca nagrodę Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:37
Rosyjska pisarka Ludmiła Pietruszewska poinformowała, że w proteście przeciwko próbom likwidacji Stowarzyszenia Memoriał wyrzeka się otrzymanej w 2002 roku Nagrody Państwowej, którą wręczał jej prezydent Władimir Putin.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: shutterstock.com

Na swoim Facebooku Ludmiła Pietruszewska przypomniała, że nagrodę otrzymała za sztukę teatralną poświęconą "tym, którzy nie wrócili z łagrów".

"Zabierają mi teraz Memoriał, pamięć o rozstrzelanych, wrzuconych pod ciężarówki i zagłodzonych, o zmarłych z zimna w ciężarówkach w drodze z łagru do łagru, o zamęczonych torturami na Łubiance i na Kołymie, o pobitych niedawno na ulicach, w samochodach policyjnych i na mili-policji, o siedzących w więzieniach za sfingowane, sfałszowane sprawy karne" - oświadczyła Pietruszewska.


borrell spotkania shutterstock_1524421589 1200.jpg
Szef dyplomacji UE potępił plan likwidacji rosyjskiego "Memoriału"

Dodała, że rezygnuje z tytułu laureatki Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej, bo została jej ona wręczona przez Putina.

Na skutek cenzury ponownie zaistniała jako pisarka dopiero po 20 latach

Nagroda ta przyznawana jest za osiągnięcia naukowo-techniczne, w sferze literatury i sztuki, a laureaci otrzymują ją z rąk prezydenta Federacji Rosyjskiej podczas oficjalnej uroczystości.

Pietruszewska jest pisarką, autorką prozy, opowiadań dla dzieci, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zadebiutowała w latach 70. XX wieku, ale na skutek cenzury ponownie zaistniała jako pisarka dopiero po 20 latach. W Polsce wydana została jej książka "Jest noc", a jej dramaty ("Do dna", "Nasz skład") wystawiane były na scenach teatralnych w Polsce.

Likwidacja zasłużonej organizacji

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się w listopadzie br. do Sądu Najwyższego o likwidację Stowarzyszenia Memoriał - zasłużonej organizacji zajmującej się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew 25 listopada.

mg

Czytaj także

Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 23:45
- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: prawnicy "Memoriału" upomną się dziś o uzasadnienie decyzji sądu ws. tablic katyńskich

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 09:01
2 marca sąd w Twerze oddalił pozew w sprawie demontażu tablic upamiętniających ofiary stalinowskich zbrodni. Autorzy pozwu do dziś nie poznali uzasadnienia tej decyzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa: incydent w Memoriale podczas projekcji filmu o Wielkim Głodzie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:11
Rosyjscy obrońcy praw człowieka są oburzeni wczorajszymi zajściami w moskiewskiej siedzibie stowarzyszenia "Memoriał". W trakcie wieczornego pokazu filmu Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie na Ukrainie - Obywatel Jones, do sali projekcyjnej wtargnęło kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy krzyczeli do zgromadzonych: "wynocha z Rosji", "swołocze" i "faszyści".
rozwiń zwiń