"Tańczące serce" wspomaga kardiologów. Badania polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 21:09
"Tańczące serce" to matematyczna metoda opracowana przez polskich naukowców, która wspomaga kardiologów. Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii jest badanie EKG, które pokazuje bioelektryczną aktywność serca i umożliwia ocenę jego pracy i wykrycie jej zaburzeń.
Wykres EKG
Wykres EKGFoto: Evgeniy Kalinovskiy/shutterstock.com

Medycyna przyszłość sztuczna inteligencja 1200 free.jpg
Sztuczna inteligencja w diagnostyce. Jakie korzyści przyniesie lekarzom i pacjentom?

Według danych WHO rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera prawie 20 mln ludzi. W Polsce każdego roku odnotowuje się około 200 zgonów z przyczyn kardiologicznych, co oznacza, że każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera ponad 500 osób. 

Szacuje się, że około miliona osób cierpi na niewydolność serca. Wiele z tych osób można uratować i poprawić jakość ich życia przy zastosowaniu odpowiedniej diagnostyki, a jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii jest EKG, czyli elektrokardiografia, która pokazuje bioelektryczną aktywność serca, umożliwia ocenę jego pracy i wykrycie jego zaburzeń. Jednak często lekarze mają problemy z jednoznaczną interpretacją elektrokardiogramu i w konsekwencji z pełną oceną jakości pracy serca na podstawie bardzo wielu danych, które dostarcza badanie EKG. 

. 

EKG osoby zdrowej (serce tańczy) i chorej (serce maszeruje) znacząco się różni. - Wydaje się, że serce powinno pracować jak szwajcarski zegarek. Tu intuicja nas myli - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Graff, kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki. - Chodzi o to, że złożoność jest objawem zdrowia. Dokładnie odwrotnie, niż by się wydawało. Nadmierna sztywność rytmu serca może oznaczać stany patologiczne - tłumaczy ekspert. 

Posłuchaj
23:13 Jedynka/Eureka - 18.11.2021.mp3 "Tańczące serce" wspomaga kardiologów. Badania polskich naukowców (Eureka/Jedynka)

 

Entropia. Jak może pomóc w diagnostyce? 

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili zastosować wyrafinowane pojęcie z dziedziny termodynamiki - entropię - która mogłyby pomóc kardiologom w skutecznej diagnostyce i opisie pracy serca.

- O entropii mówi się, że jest to miara nieuporządkowania złożoności układu i możemy to zilustrować na prostej obserwacji. Zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie przewidzieć, ile będzie trwał kolejny skurcz rytmu serca. Jeżeli bije ono regularnie, z odstępami co sekunda, to wiemy, że kolejne uderzenie będzie trwało sekundę. Nie ma tu miejsca na przewidywalność i entropia jest równa zero. Natomiast jeżeli nie jesteśmy w stanie określić tych skurczy, to entropia jest wyższa - wyjaśnia gość Jedynki. 

Jak podkreśla prof. Grzegorz Graff, entropia w badaniach naukowców jest wykorzystywana w diagnozie wielu chorób. - Wykorzystujemy ją też przy analizie różnych stanów patologicznych, m.in. udarów - dodaje. 

Czytaj również:

 W audycji również o polskim sukcesie technologicznym, czyli teście różnicującym COVID-19 i grypę.

Polscy badacze z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali nowoczesny test diagnostyczny pozwalający jednocześnie na wykrycie wirusa grypy i koronawirusa SARS-CoV-2. Opracowanie polskich uczonych to niewątpliwie osiągnięcie ważne na skalę światową, a tej jesieni - to już wiadomo z obserwacji przyrostu zachorowań na COVID-19 i rozpoczynającego się sezonu grypowego - test polskich badaczy może się szczególnie przydać.

O opatentowanym już polskim teście na grypę i koronawirusa opowiedział prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Goście: prof. Grzegorz Graff (kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki, prodziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej), prof. Michał Witt (dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu)

Data emisji: 18.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

O serce trzeba dbać. Szczególnie teraz

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:30
Układ krwionośny to sieć "dróg" o długości około 30 tys. kilometrów. Jedyną częścią ciała gdzie krew nie dociera, jest rogówka oka. Serce jako jeden z najważniejszych narządów przepompowuje dziennie kilka tysięcy litrów krwi, dlatego lekarze zwracają uwagę, abyśmy o nie dbali i chronili je przed niebezpiecznymi chorobami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Substancje, które mogą hamować koronawirusa. Nowe wyniki badań polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 07:47
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przebadali 15 milionów związków chemicznych, które mogłyby hamować aktywność białka odpowiedzialnego za obniżanie odporności organizmu podczas COVID-19. Ostatecznie pulę związków zawęzili do 400, a część z nich testują już w laboratorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy są mało aktywni fizycznie. Brak ruchu i zła dieta skracają nam życie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 19:30
Polska zaliczana jest przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Dlaczego? Bo aż prawie 48 proc. zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i siedzący tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób.
rozwiń zwiń