COVID-19 czy grypa? Polscy naukowcy opracowali nowoczesny test

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:14
Badacze z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali nowoczesny test diagnostyczny pozwalający jednocześnie na wykrycie wirusa grypy i koronawirusa SARS-CoV-2.
Rozróżnienie, czy mamy do czynienia z COVID-19 czy z grypą, jest bardzo ważne, ponieważ powoduje uruchomienie jednej z dwóch różnych ścieżek
Rozróżnienie, czy mamy do czynienia z COVID-19 czy z grypą, jest bardzo ważne, ponieważ powoduje uruchomienie jednej z dwóch różnych ścieżekFoto: Salov Evgeniy/shutterstock.com

Posłuchaj
23:31 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_18 PR1_19_29_25_Eureka.mp3 COVID-19 czy grypa? Polscy naukowcy opracowali nowoczesny test (Eureka/Jedynka)

 

Test F-INe COST (Fast INfluenza Cov One Step Test) umożliwiający jednoczesne wykrywanie i różnicowanie koronawirusa oraz wirusów grypy typu A i B, wykonuje się dokładnie tak samo, jak standardowe testy molekularne na COVID-19. Wdrożenie testu do rutynowej diagnostyki nie wiąże się z żadnym specyficznym oprogramowaniem, urządzeniami czy z dodatkowymi umiejętnościami. 

szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

- Podstawa techniczna tego testu jest dokładnie taka sama jak test RT-PCR, który jest używany do diagnostyk COVID. To technologia, która namnaża fragmenty informacji genetycznej, które są potem identyfikowane, analizowane i one stanowią podstawę wyniku diagnostycznego. Można zrobić tak, żeby w tej samej probówce analizować zarówno genom wirusa SARS-CoV-2, jak i wirusa grypy - powiedział w audycji "Eureka" prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Jak zapewniają badacze, wynik - otrzymywany w przeciągu maksymalnie ośmiu godzin, zwykle - pięciu - jest jednoznaczny i wiarygodny, co jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji pandemicznej, ponieważ powoduje uruchomienie jednej z dwóch różnych ścieżek nie tylko medycznych i terapeutycznych, ale także organizacyjnych związanych z restrykcjami, takimi jak kwarantanna czy izolacja.

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce zaczyna się w styczniu i trwa co najmniej do końca marca (wyszczepialność w naszym kraju wynosi mniej niż 5 proc. społeczeństwa). Wiele objawów klinicznych zakażenia wirusem grypy jest niemal identycznych jak w przypadku infekcji koronawirusowej. Podobnie jak COVID-19, grypa, jak i jej powikłania przy chorobach współistniejących, może mieć tragiczne w konsekwencji skutki.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

"Tańczące serce" - matematyczna metoda opracowana przez polskich naukowców wspomaga kardiologów.

Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii jest EKG, które pokazuje bioelektryczną aktywność serca - umożliwia ocenę jego pracy i wykrycie jej zaburzeń. Jednak często lekarze mają problemy z jednoznaczną interpretacją elektrokardiogramu i w konsekwencji - z pełną oceną jakości pracy serca na podstawie bardzo wielu danych, które dostarcza EKG.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili zastosować wyrafinowane metody matematyczne - entropię, która mogłyby pomóc kardiologom w skutecznej diagnostyce i opisie tańczącego serca.

Gość: prof. Grzegorz Graff (kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki, prodziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej)

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Michał Witt (dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu)

Data emisji: 18.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/instytucja.pan.p/kk 

Czytaj także

Lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce. Rzecznik MZ podał termin

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 09:42
 - Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować; obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższa ważność certyfikatów covidowych dla osób po trzeciej dawce. Jest decyzja resortu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 06:36
Ministerstwo Zdrowia wydłuża ważność certyfikatów covidowych dla osób po trzeciej dawce szczepienia. Jak podaje resort, dokument będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki - w jakich sytuacjach trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:37
- Czwarta fala pandemii koronawirusa się wznosi. My tymczasem się impregnujemy zupełnie na ludzkie dramaty i przed szkodą zachowujemy się leniwie, fałszywie i głupio. Nie ma kontroli DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), przede wszystkim kontroli własnej. Powinniśmy przestrzegać prawa, bo przecież to robimy dla siebie, dla innych, dla otoczenia, dla gospodarki. Wszyscy muszą zrobić wszystko, by zdrowiej było - powiedział w Programie 1 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń