Neuronowe modele języka. Czym są?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 18:15
W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła popularność neuronowych modeli języka. To właśnie dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie SPAM-u, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. 
Dzięki neuronowym modelom języka internauci mają m.in. dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki
Dzięki neuronowym modelom języka internauci mają m.in. dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne językiFoto: Sashkin/shutterstock

Jednak większość tych modeli opracowywanych jest dla języka angielskiego, dlatego naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) stale rozwijają i udostępniają polskojęzyczne modele. W tym roku oddali oni do użytku dwa kolejne - Polish RoBERTa v2 oraz GPT-2.

Naszym gościem będzie Sławomir Dadas, zastępca kierownika Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w OPI PIB.

Poza tym w audycji:

"Dlaczego w niedzielę 13 grudnia 1981 roku w telewizji nie pokazano dobranocki dla dzieci "Pszczółki Mai"? Ponieważ nie udało się znaleźć właściwego rozmiaru munduru dla Gucia" czy "Puk, puk… Kto tam? Interniści! Ale ja jestem zdrów! A my nie przyszliśmy was leczyć, tylko internować!" to tylko dwa z licznych dowcipów powstałych po ogłoszeniu stanu wojennego, które zostały przypomniane w książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach".

To wydarzenie sprzed 40 lat, w niedzielną mroźną zimę 13 grudnia 1981 roku, którym władze komunistyczne brutalnie zakończyły karnawał Solidarności, kiedy na ulicach pojawiły się czołgi, skoty, ma wiele oblicz. Każdy kto żył w tamtych czasach, doświadczył stanu wojennego, może opowiedzieć swoją historię. Nierzadko dramatyczną. W stu odsłonach opisali ją trzej historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. Wojciech Polak, prof. Sylwia Galij-Skarbińska i ks. Michał Damazyn. Dlaczego autorzy wybrali takie, a nie inne wydarzenia? Opowie o tym historyk prof. Wojciech Polak.

Zobacz także:

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (30.11) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

DS


Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak

Czytaj także

Fabryka Norblina. "Nasze muzeum opowiada jej 240-letnią historię"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:19
Fabryka Norblina, słynąca z wyrobów platerowych i sreber, przez wiele dziesięcioleci była wizytówką Warszawy. Katastrofą dla fabryki była okupacja. Po wojnie natomiast Norblin działał jako walcownia metali "Warszawa", a w latach 80. poprzedniego wieku w opustoszałych budynkach urządzono oddział Muzeum Techniki, który jednak zakończył swój żywot kilkanaście lat temu. Teraz działa tam Otwarte Muzeum Fabryki Norblina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy badacze w misji księżycowej. "Chcemy zbudować system satelitarny"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 21:00
Amerykański GPS, europejski Galileo, rosyjski Glonass czy chiński Beidou to systemy nawigacji satelitarnej oplatające zasięgiem całą Ziemię. Dzięki nim działają nasze telefony komórkowe, telewizja satelitarna, internet, banki i cała gospodarka. Czy w przyszłości powstanie również system nawigacyjny dla Księżyca?
rozwiń zwiń