Gdzie się podziały komary? Badania polskich i słowackich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 21:00
Jesień i zima to pory roku, z których nadejściem coraz rzadziej można spotkać owady. Wraz z obniżaniem się temperatury powietrza ich aktywność maleje i zaczynają szukać miejsca do przezimowania. Tak jest również z komarami. Co się z nimi dzieje, gdzie się schowały i w jakiej postaci, o tym dotychczas niewiele było wiadomo.
Rój komarów podczas żerowania
Rój komarów podczas żerowaniaFoto: shutterstock.com/Kwangmoozaa

- Komary są uciążliwe i istotne z punktu widzenia przenoszenia różnego rodzaju chorób - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr  hab. Łukasz Myczko z Uniwersytetu Przyrodniczego - Te komary, którymi my się zajęliśmy zimują w postaci dorosłej. W okresie jesienno-zimowym poszukują kryjówek, które pozwolą im w dobrej kondycji przeżyć do wiosny - wyjaśnia. 

Jak dodaje ekspert, schronienia szukają tylko samice komarów. - Zimują tylko samice, które odnowią populację i znacznie ją powiększą w następnym sezonie wegetacyjnym. 


Posłuchaj
24:06 2021_11_29 19_29_16_PR1_Eureka.mp3 Gdzie się podziały komary? Badania polskich i słowackich naukowców (Eureka/Jedynka)

 

Wyniki badań naukowców 

Proces zimowania tych dokuczliwych owadów badał międzynarodowy zespół badaczy z Polski (UAM w Poznaniu, UP w Poznaniu, Instytut Ewolucji i Systematyki PAN w Krakowie) i ze Słowacji (Uniwersytet Weterynaryjny w Koszycach), a wyniki ich prac ukazały się ostatnio w piśmie "Ecological Entomology". 

- Jaskinie są ekstremalnie rzadkie w tej części Europy, więc należałoby się spodziewać, że owady zimują gdzieś indziej. W ten sposób stwierdziliśmy, że warto zobaczyć co w głębi borsuczej i lisiej nory się znajduje i wybraliśmy do badania nory nieużytkowane przez ich budowniczych, czyli lisy i borsuki - przyznaje dr hab. Łukasz Myczko, który jest autorem autor pierwszej publikacji podsumowującej badania. - W przypadku takich nor zaczęliśmy łapać bezkręgowce, które opuszczają te nory - tłumaczy. 

Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz

91 gatunków owadów 

Naukowcy zebrali materiał, który dostarcza informacji na temat sposobów zimowania kilku tysięcy osobników zaliczanych aż do 91 gatunków owadów, w tym szczególnie uciążliwego latem, komara z rodzaju Culex.


- Tutaj bogactwo gatunkowe w norach jest bardzo duże. Na samym początku stwierdziliśmy, że jest tam coś ciekawego, ale tego typu badania nie dawały nam możliwości ocenienia tego, ile dokładnie bezkręgowców się tam znajduje - opowiada dr hab. Łukasz Myczko. - Musieliśmy znaleźć inny sposób niż tylko włożenie do środka sprzętu i zrobienie kilku fotografii. Ten podziemny świat jest jest dość skomplikowany, miewa wiele zakrętów i przeszkód, dlatego zmieniliśmy taktykę i skontrowaliśmy wydajną pułapkę - tłumaczy rozmówca Krzysztofa Michalskiego. 

W audycji również o delfinach rzecznych:

Opowiedzieliśmy o tajemnicach tych waleni słodkowodnych. Wiedza na temat tych zadziwiających zwierząt jest niewielka nawet wśród zoologów. Niedawno w poznańskiej Palmiarni została otwarta wystawa poświęcona właśnie delfinom słodkowodnymi i morświnom.

A o tych najbardziej zagrożonych waleniach świata, o niezwykłych i bardzo rzadkich wodnych ssakach mówił współautor wystawy, profesor Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii UP w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: dr hab. Łukasz Myczko (Uniwersytet Przyrodniczy, autor pierwszej publikacji podsumowującej badania), prof.  Piotr Tryjanowski (kierownik Katedry Zoologii UP w Poznaniu)

Data emisji: 29.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Co robią owady jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:10
Gościem audycji "Jedynka Dzieciom" był Szymon Wojtyszyn z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, który opowiadał o tym, jakie owady mają sposoby na przetrwanie jesieni i zimy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły szykują się do zimy. Jak podczas mrozów chronią się przed zimnem?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:17
Pszczoły po bardzo pracowitym lecie szykują się do sezonu zimowego. - Wpadają w stan hibernacji, w którym energicznymi ruchami skrzydełek i odwłoku wytwarzają temperaturę, która jest im potrzebna do przetrwania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Smaruj, pszczelarz z pasieki w Modliszewie niedaleko Gniezna. A co w tym czasie jedzą?
rozwiń zwiń