- Komary są uciążliwe i istotne z punktu widzenia przenoszenia różnego rodzaju chorób - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Łukasz Myczko z Uniwersytetu Przyrodniczego - Te komary, którymi my się zajęliśmy zimują w postaci dorosłej. W okresie jesienno-zimowym poszukują kryjówek, które pozwolą im w dobrej kondycji przeżyć do wiosny - wyjaśnia.
Jak dodaje ekspert, schronienia szukają tylko samice komarów. - Zimują tylko samice, które odnowią populację i znacznie ją powiększą w następnym sezonie wegetacyjnym.
24:06 2021_11_29 19_29_16_PR1_Eureka.mp3 Gdzie się podziały komary? Badania polskich i słowackich naukowców (Eureka/Jedynka)
Wyniki badań naukowców
Proces zimowania tych dokuczliwych owadów badał międzynarodowy zespół badaczy z Polski (UAM w Poznaniu, UP w Poznaniu, Instytut Ewolucji i Systematyki PAN w Krakowie) i ze Słowacji (Uniwersytet Weterynaryjny w Koszycach), a wyniki ich prac ukazały się ostatnio w piśmie "Ecological Entomology".
- Jaskinie są ekstremalnie rzadkie w tej części Europy, więc należałoby się spodziewać, że owady zimują gdzieś indziej. W ten sposób stwierdziliśmy, że warto zobaczyć co w głębi borsuczej i lisiej nory się znajduje i wybraliśmy do badania nory nieużytkowane przez ich budowniczych, czyli lisy i borsuki - przyznaje dr hab. Łukasz Myczko, który jest autorem autor pierwszej publikacji podsumowującej badania. - W przypadku takich nor zaczęliśmy łapać bezkręgowce, które opuszczają te nory - tłumaczy.
Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz
91 gatunków owadów
Naukowcy zebrali materiał, który dostarcza informacji na temat sposobów zimowania kilku tysięcy osobników zaliczanych aż do 91 gatunków owadów, w tym szczególnie uciążliwego latem, komara z rodzaju Culex.
- Tutaj bogactwo gatunkowe w norach jest bardzo duże. Na samym początku stwierdziliśmy, że jest tam coś ciekawego, ale tego typu badania nie dawały nam możliwości ocenienia tego, ile dokładnie bezkręgowców się tam znajduje - opowiada dr hab. Łukasz Myczko. - Musieliśmy znaleźć inny sposób niż tylko włożenie do środka sprzętu i zrobienie kilku fotografii. Ten podziemny świat jest jest dość skomplikowany, miewa wiele zakrętów i przeszkód, dlatego zmieniliśmy taktykę i skontrowaliśmy wydajną pułapkę - tłumaczy rozmówca Krzysztofa Michalskiego.
W audycji również o delfinach rzecznych:
Opowiedzieliśmy o tajemnicach tych waleni słodkowodnych. Wiedza na temat tych zadziwiających zwierząt jest niewielka nawet wśród zoologów. Niedawno w poznańskiej Palmiarni została otwarta wystawa poświęcona właśnie delfinom słodkowodnymi i morświnom.
A o tych najbardziej zagrożonych waleniach świata, o niezwykłych i bardzo rzadkich wodnych ssakach mówił współautor wystawy, profesor Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii UP w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: dr hab. Łukasz Myczko (Uniwersytet Przyrodniczy, autor pierwszej publikacji podsumowującej badania), prof. Piotr Tryjanowski (kierownik Katedry Zoologii UP w Poznaniu)
Data emisji: 29.11.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans