"Doktór Polskich Orłów". Janusz Garlicki w 85 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 10:17
Polscy kibice kojarzą go przede wszystkim jako lekarza olimpijskiego i kadry narodowej w piłce nożnej w latach 1970-1982. W tym czasie reprezentacja Polski zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972), srebro w Montrealu (1976), brązowy medal w finałach mistrzostw świata w Niemczech (1974) oraz w Hiszpanii (1982).
Dr Janusz Garlicki i trener Kazimierz Górski
Dr Janusz Garlicki i trener Kazimierz GórskiFoto: zdjęcie z archiwum rodzinnego

Posłuchaj
24:08 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_01 PR1_19_30_21_Eureka.mp3 "Doktór Polskich Orłów". 85. urodziny dr. Janusza Garlickiego (Eureka/Jedynka)

 

Dr n. med. Janusz Garlicki jako lekarz ortopeda pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji zawodowych i społecznych. Przez cały okres swojego życia zajmował się leczeniem ludzi chorych, przynosząc im ulgę i ratując życie. Przeszedł wszystkie szczeble kariery lekarskiej od asystenta, adiunkta do stanowiska dyrektora. Przeprowadził wiele tysięcy zabiegów operacyjnych, często pionierskich, wychował wielu specjalistów z ortopedii i medycyny sportowej, do dziś udziela konsultacji lekarskich. 

Z okazji 85. urodzin lekarza w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się specjalne spotkanie. W jego trakcie swoją premierę miał film biograficzny "Doktór Polskich Orłów" w reżyserii Małgorzaty Szyszki. 

Uwiecznionych w nim zostało wiele barwnych anegdot i wspomnień doktora związanych ze złotymi latami polskiej piłki nożnej i wybitnymi trenerami, na czele z Kazimierzem Górskim. Wypowiedzi bohatera wzbogacą rozmowy z jego współpracownikami, byłymi zawodnikami, trenerami oraz nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia i nagrania z prywatnego archiwum.

To moje najpiękniejsze lata

W audycji "Eureka" dr Janusz Garlicki powiedział, że - podobnie jak Kazimierz Górski - pochodzi ze Lwowa. Urodził się w rodzinie lekarskiej i wychowywał się wśród medyków. - W tej chwili jestem ponad 60 lat po otrzymaniu dyplomu lekarskiego. Cały czas pracuję, przyjmując chorych - podkreślił.

Zapytany, jak wspomina czasy, w których był lekarzem kadry narodowej w piłce nożnej, odpowiedział, że "były to jego najpiękniejsze lata". - Jako dziecko szczęścia istotnie przeżyłem cały złoty okres piłki nożnej - rozpocząłem od złotego medalu w Monachium, zakończyłem na trzecim miejscu w Hiszpanii. To był najpiękniejszy okres dla polskiej piłki nożnej - podkreślił.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że w tym czasie emocji było bardzo dużo. - W tym okresie - który w sumie był bardzo ciężki, w Polsce były rządy komunistyczne, wszyscy borykali się z wieloma trudnościami, trudno było cokolwiek zdobyć - jak polska reprezentacja wygrywała, to przynajmniej na duchu i w sercach jakoś podpierała Polaków. Polacy mieli do tej drużyny ogromne zaufanie, ogromną miłość - wskazał.

W audycji rozmawialiśmy także o przyjaźni dr. Garlickiego z trenerem Kazimierzem Górskim. - Bardzo dobrze mi się z nim współpracowało. Przez całe jego prowadzenie reprezentacji nie mieliśmy nigdy żadnej scysji. Łączyła nas taka więcej niż przyjaźń - stwierdził. 


Zobacz także:

 

Poza tym w audycji:

  • królewskie zwierzęta i menażerie władców

Zwierzęta pełniły wiele ról na królewskich i książęcych dworach. Ptaki - takie jak orły czy sokoły - zaliczono do atrybutów politycznych i symboli władzy. Konie i stajnie były znakiem prestiżu. Psy towarzyszyły w życiu codziennym i polowaniach. Dzikie i egzotyczne okazy podkreślały zamorską potęgę.

Gość: dr Paweł Ignaczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Paweł Ignaczak (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), dr Janusz Garlicki (lekarz olimpijski i kadry narodowej)

Data emisji: 1.12.2021 

Godzina emisji: 19.30

kk

Czytaj także

Pamiętny zwycięski remis na Wembley. Polska zafundowała Anglii koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 08:30
"Boże, oddam pięć lat życia, żeby tylko tutaj nie było kompromitacji” - prosił przed meczem Jan Tomaszewski. 17 października 1973 roku reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego wywalczyła na Wembley remis, ale jakby wygrała. Biało-czerwoni mieli otwartą drogę do mundialu w RFN. Zapraszamy do posłuchania archiwalnej relacji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Kazimierza Górskiego. Reportaż "Zatrzymane w kadrze" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 18:42
Berenika, wnuczka Kazimierza Górskiego, po śmierci dziadka zamieszkała w jego mieszkaniu. Audycja to wizyta w tym magicznym, przypominającym muzeum miejscu, w którym po odejściu Pana Kazimierza prawie nic nie zostało zmienione. W świat pamiątek po Panu Kazimierzu wprowadza jego syn Dariusz Górski, który ogląda rodzinne zdjęcia.
rozwiń zwiń