Zapalenie płuc spowodowane koronawirusem
Ostre zapalenie płuc wywołane przez COVID-19 zostało już częściowo poznane i można je leczyć coraz skuteczniej, ale dalej nie wiadomo, ile czasu zajmuje pacjentom pełne wyzdrowienie i czy powstałe w czasie zakażenia koronawirusem zmiany w płucach pozostaną na zawsze.
Okazuje się również, że u niektórych chorych osób na COVID-19 nie występuje duszność, mimo że mają one znacznie obniżoną saturację, do ok. 75 proc. - Chorzy zgłaszają duszność, kiedy mają zwężone oskrzela i to są m.in. chorzy na astmę. Oni podejmują duży wysiłek oddechowy po to, żeby zabezpieczyć dotarcie powietrza do pęcherzyków płuc i to powoduje zmęczenie tych miejsc oddechowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, pulmonolog. - W przypadku COVID-19 taka (niska - red.) saturacja wynika z tego, że powietrze dociera do pęcherzyków płucnych. Większość chorych nie ma utrudnionego dopływu, tylko zaburzona jest dyfuzja, tzn. że tlen z pęcherzyków płucnych nie przechodzi do krwi - tłumaczy profesor.
23:59 Jedynka/Eureka 2.12.2021.mp3 Dlaczego dochodzi do groźnych zmian w płucach? Niewyjaśniona zagadka pandemii COVID-19 (Eureka/Jedynka)
Uszkodzenie struktury płuc
Wg badań Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie kilkanaście proc. objawowych chorych na COVID-19 ma symptomy ciężkiego zapalenia płuc, a kilka proc. jest w stanie krytycznym. Ubocznym skutkiem pocovidowego uszkodzenia struktury płuc jest też ogromny przyrost zdiagnozowanej astmy i to w stadium, które uniemożliwia ozdrowieńcom powrót do normalnego życia i pracy zawodowej.
- W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z SARS-CoV-2, dochodzi do połączenia receptora wirusa z komórkami naszego organizmu wyposażonymi we własne receptory ACE2. Ich jest najwięcej w nabłonku górnych dróg oddechowych - wyjaśnia dr n. med. Iwona Skrzekowska-Baran, pulmonolog. - Infekcje wiążą się z rozwojem duszności i wstępnie występuje ona częściej niż rozwój ciężkiego zapalenia płuc. Tylko w 5 proc. obserwowanych przypadków dochodzi do krytycznego rozwoju - dodaje.
ARDS - kogo dotyczy?
Z prowadzonych prac wynika, że kobiety częściej wykazywały trwałe pogorszenie wyników testów czynności płuc. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć, czy istnieje różnica w rekonwalescencji pacjenta zależna od płci. Przebudowa miąższu płuc, połączona z destrukcją pęcherzyków płucnych oraz ich włóknieniem, prowadzi do postępującej niewydolności oddechowej. A ta wymaga zastosowania wspomagania wentylacji, czyli leczenia za pomocą respiratora.
ARDS (ostra niewydolność oddechowa) to stan, w którym dochodzi do poważnego uszkodzenia płuc (pęcherzyków i włośniczek oraz bariery pomiędzy nimi). Płuca nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do krwi, może pojawić się więc niewydolność innych narządów. - ARDS dotyczy osób, u których proces zapalny z burzą cytokinową ma piorunujący przebieg - tłumaczy dr Iwona Skrzekowska-Baran. - Dochodzi do konieczności interwencji szpitalnej z respiratorem. Nie ma lepszej interwencji w tym momencie - dodaje.
Czytaj również:
W audycji także:
Słodki piołun w walce z rakiem
"To jak trafienie bombą w samo epicentrum komórki nowotworowej" - powiedział prof. Tomikasu Ssaki, główny naukowiec prowadzący badania nad piołunem. Onkolodzy z Waszyngtonu po przeprowadzeniu wnikliwych badań potwierdzają, że Artemisia annua (słodki piołun) potrafi doprowadzić do unicestwienia komórek nowotworowych i to już w 16 godzin. To zaskakujące odkrycie było możliwe dzięki grupie amerykańskich onkologów i ekspertów bioinżynierii Uniwersytetu w Waszyngtonie, którzy pod lupę wzięli roślinę o nazwie Artemisia annua. Udowodniono, że substancja czynna wyizolowana z rośliny i uzupełniona specjalnym "dodatkiem" hamuje wzrost i namnażanie komórek rakowych, zabijając z nich 98%. Do tej pory używano tej rośliny do walki z malarią, ale nikt nie przypuszczał, że będzie ona wykazywała niezwykle skuteczne działanie w walce z komórkami nowotworowymi.
Obecnie prowadzone są także prace naukowe nad wykorzystaniem tej rośliny do walki z koronawirusem.
Gościem była prof. dr hab. Iwona Wawer z Zakładu Zielarstwa Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka (pulmonolog, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, WUM), dr n. med. Iwona Skrzekowska-Baran (pulmonolog), prof. dr hab. Iwona Wawer (Zakład Zielarstwa Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie)
Data emisji: 2.12.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans