Największe w Polsce badania o ojcostwie. "Balans między pracą a rodziną"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 20:57
Jak mężczyźni sprawdzają się w roli ojców w czasie pandemii? Znamy wyniki największego w Polsce badania o ojcostwie, które miało sprawdzić, jaką rolę w rodzinie odgrywa mężczyzna oraz czy relacje z dziećmi są dla ojców najważniejszym źródłem szczęścia i satysfakcji życiowej. 
Czy relacje z dziećmi są dla ojców najważniejszym źródłem szczęścia i satysfakcji życiowej?
Czy relacje z dziećmi są dla ojców najważniejszym źródłem szczęścia i satysfakcji życiowej?Foto: George Rudy/Shuterstock
  • Kiedyś głównym zadaniem ojca było zapewnienie bytu materialnego dziecka. Dzisiaj ważna jest również więź emocjonalna
  • Polacy coraz bardziej zmieniają swoje oczekiwania wobec rodzicielstwa i małżeństwa
  • Podczas pandemii ojcowie spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi

Badanie STATO'21 to już kolejny roczny raport o ojcostwie w Polsce. - Tym razem o ojcostwo zapytaliśmy zarówno ojców dzieci w wieku do 18. roku życia, jak i matki. Wzorce ojcostwa istnieją, ale widzimy zmiany na tle ostatnich dekad, kiedy to dominowały przekonania, że rzeczą męską i ojcowską jest być daleko i zapewnić byt materialny. Ojciec był szefem od gospodarki, natomiast ognisko domowe były zabezpieczane przez matkę. W ostatnich badaniach ojcowie i matki zwracają uwagę na wzorzec bardziej emocjonalny - twierdzi dr Dariusz Cupiał, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i trener szkoleniowy dla ojców.

Ekspert Jedynki zauważa, że obecnie "ojciec to ktoś, kto wchodzi w relacje i tworzy relacje bliskie, czułe". - To jest bardzo charakterystyczna zmiana - dodaje.

- To, że z tego raportu wyłania się bardzo wyraźnie odpowiedź, że polskie społeczeństwo ma pewne wyobrażenie dotyczące wzoru ojca, jest bardzo dobrym sygnałem, ponieważ ten wynik trochę dementuje często powielane sformułowania, mówiące, że żyjemy w czasach, w których jest płynna rzeczywistość i nie wiadomo "kim dzisiaj jestem, a kim będę jutro" - komentuje prof. dr hab. Michał Michalski, kulturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Posłuchaj
26:08 2021_12_27 19_29_40_PR1_Eureka.mp3 Czy ojcostwo jest postrzegane przez mężczyzn jako najważniejsze zadanie w życiu? (Jedynka/Eureka)

Skąd ta zmiana?

Co doprowadziło do tego, że wzorzec ojca, który ma tylko i wyłącznie zarabiać pieniądze, zamienił się na wzorzec opiekuńczego mężczyzny?

- Zupełnie inaczej zaczęła wyglądać struktura zatrudnienia. Od lat 60. i 70. mamy rozwijający się nurt indywidualizmu, związany z gospodarką rynkową i konsumpcjonizmem. To zaczęło sprawiać, że myślenie o rodzinie trochę bardziej dzieje się w perspektywie indywidualistycznej, tzn. "jak rodzina może mi pomóc zrealizować moje indywidualne plany", a już coraz mniej w wymiarze wspólnotowym, który dominował przez wieki. Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu i czasie, gdzie też ludzie mają inne oczekiwania wobec rodzicielstwa i małżeństwa - wyjaśnia prof. dr hab. Michał Michalski.

Według zebranych danych podczas pandemii ojcowie zaczęli poświęcać więcej czasu na opiekę nad dziećmi. - Czas spędzany z dziećmi przez polskich ojców jest większy. Jest to ważne, ponieważ przez lata wskazywano jako jeden z istotnych problemów, że ojcowie spędzają z dziećmi najmniej czasu. A ten czas jest szalenie ważny dla rozwoju dziecka, bezpieczeństwa i jego przyszłości - słyszymy.

Balans między pracą a rodziną

Czy ojcostwo jest postrzegane przez mężczyzn jako najważniejsze zadanie w życiu? - Badania potwierdziły, że podejście do ojcostwa jako istotnego komponentu w życiu mężczyzny nie jest tylko subiektywną cechą małej grupy ludzi, ale w naszym społeczeństwie mamy sporą grupę mężczyzn, którzy podchodzą do ojcowskiej roli już zupełnie inaczej, niż widzieliśmy to kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat temu. Możemy tutaj dostrzegać przesunięcie na zwracanie uwagi na swoje funkcje rodzicielskie - ocenia dr Dariusz Cupiał.

- Widzimy to przesunięcie i poszukiwanie większego balansu między pracą a rodziną - dodaje.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

Zaćma - nowe rekomendacje lecznicze w pandemii. Według WHO główną przyczyną pogarszania się ostrości wzroku i ślepoty u ludzi na całym świecie jest zaćma. Ocenia się, że ok. 17 mln ludzi na świecie cierpi na odwracalną ślepotę.

W czasie pandemii z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dokonano wnikliwej analizy wiedzy na temat zaćmy z zakresu embriologii, fizjologii i biochemii gałki ocznej czy akomodacji oka. Okuliści mimo pandemii zalecają wizyty u lekarzy i nieodwlekanie usunięcia zaćmy, bo to naraża chorego na problemy związane z pogarszającym się wzrokiem, np. potknięcia, upadki, ale przede wszystkim późno wykonany zabieg niesie większe ryzyko powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych.

Co wynika z analizy przeprowadzonych badań, opowiada prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki w Wojskowym Instytucie Medycznym.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr Dariusz Cupiał (absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i trener szkoleniowy dla ojców), prof. dr hab. Michał Michalski (kulturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 27.12.2021 

Godzina emisji: 19.29

DS

Czytaj także

Święta bez zbędnych kilogramów. Czego się wystrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 19:30
Dzień przed Wigilią i świętami dietetyk, korzystając z najnowszej wiedzy żywieniowej, przedstawia propozycję kompozycji potraw, które będą zgodne z tradycją, a jednocześnie nie zrujnują zdrowia i nie będą przyczyną przyrostu zbędnych kilogramów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lecznicze właściwości rumianku. Zbawienny dla cukrzyków

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:03
Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy kojące działanie rumianku, np. w nieżytach jelitowych u dzieci, jest udowodnione. Irańscy naukowcy znaleźli jednak dla niego zupełnie nowe zastosowanie. Ta informacja powinna zainteresować szczególnie diabetyków.
rozwiń zwiń