Oko na malucha

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:20
Chore noworodki, a zwłaszcza urodzone przedwcześnie, przebywają w oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, gdzie ze względów bezpieczeństwa matka i ojciec są pozbawieni bezpośrednich kontaktów z małym dzieckiem.
Rodzice mogą zobaczyć swojego malucha dzięki specjalnej aplikacji
Rodzice mogą zobaczyć swojego malucha dzięki specjalnej aplikacjiFoto: Iryna Inshyna/shutterstock

Udowodniono w wielu badaniach, że obecność matki w oddziale sprzyja skróceniu okresu hospitalizacji, zmniejsza zachorowalności u noworodków i znacząco zwiększa szansę na przeżycie wcześniaka przebywającego w inkubatorze.

Absolutnie nowatorskie i pionierskie rozwiązanie wprowadzono w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, gdzie kamery łączą się "na żywo" poprzez dedykowaną aplikację. Obecna infrastruktura pozwala na transmisję wideo w jakości Full HD 1080p. System działa jednocześnie na 44 stanowiskach, a streamy prowadzone są codziennie.

Jak od strony technologicznej rozwiązano monitorowanie wcześniaków i co mówią badania naukowe o udziale rodziców w życiu noworodka, opowie dr n. med. Dariusz Madajczak, neonatolog, pilotujący ten pierwszy program w kraju.

W audycji także:

Unikalna operacja w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego - twierdzi prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, w której przeprowadzono unikalną operację na skalę europejską.

Gdyby zastosować rutynowy algorytm postępowania, procedura musiałaby być przeprowadzona w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi usuniętoby torbielowato zmienioną nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację, co wiązałoby się z koniecznością dializowania. Udało się jednak uniknąć dializ dzięki nowoczesnej procedurze usunięcia chorej nerki z równoczesnym przeszczepieniem narządu.

Jakie zastosowano nowe procedury w czasie operacji, jaki jest zysk zdrowotny dla pacjenta i jakie są komentarze świata nauki na to wydarzenie, opowie wybitny chirurg, uczestniczący w zabiegu - prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej).

Zobacz również:

***

Na audycję "Eureka" w czwartek (20.01) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski.

DS

Czytaj także

"Nadal należy się szczepić". Prof. Trzonkowski o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 21:08
Coraz to nowe warianty COVID-19 stanowią nie lada wyzwanie dla lekarzy i naukowców, ponieważ są one jeszcze bardziej zakaźne niż te wcześniejsze. - Szczepionka jest najbardziej bezpiecznym sposobem przejścia przez pandemię. Zaszczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi dookoła nas. Ta szczepionka potrafi uratować nasze życie, ale też ludzi chorych - mówi w Programie Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc w walce z koronawirusem? Naukowcy opracowali nowoczesne czujniki gazowe

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 21:50
Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Gdańskiej opracowali zaawansowane technologicznie czujniki gazowe do analizy m.in. wydychanego powietrza, które mogą także zrewolucjonizować sposób wykrywania SARS-CoV-2. Pozwalają one na otrzymanie wyników już po kilkudziesięciu sekundach! 
rozwiń zwiń