Oko na malucha. Wsparcie dla rodziców i noworodków podczas COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 20:55
Chore noworodki, zwłaszcza te urodzone przedwcześnie, przebywają na oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 matka i ojciec pozbawieni są, ze względów bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem. Dzięki aplikacji "Oko na malucha" rodzice wcześniaków mogą przynajmniej swoje dziecko zobaczyć. 
Rodzice mogą zobaczyć swojego malucha dzięki specjalnej aplikacji
Rodzice mogą zobaczyć swojego malucha dzięki specjalnej aplikacjiFoto: Iryna Inshyna/shutterstock
  • W związku z pandemią COVID-19 ze względów bezpieczeństwa matka i ojciec są pozbawieni bezpośrednich kontaktów z małym dzieckiem przebywającym w szpitalu 
  • Udowodniono, że obecność matki na oddziale sprzyja skróceniu okresu hospitalizacji i zmniejsza zachorowalność u noworodków 
  • Obecna infrastruktura pozwala na transmisję wideo, w czasie której rodzice mogą oglądać swoje dziecko 

Obecność matki niezwykle ważna 

Udowodniono w wielu badaniach, że obecność matki na oddziale sprzyja skróceniu okresu hospitalizacji, zmniejsza zachorowalności u noworodków i znacząco zwiększa szansę na przeżycie wcześniaka przebywającego w inkubatorze.

- Obecność rodzica przy dziecku jest niezbędna. To jest wiedza oparta licznymi publikacjami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Dariusz Madajczak, neonatolog. - Uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest obecność rodziców przy dziecku w trakcie procesu leczenia. Z badań naukowych wiemy, że dzieci "kangurowane" czyli takie, które mają bezpośredni kontakt z matką, są krócej hospitalizowane, szybciej zdrowieją i rzadziej występują u nich różnego typu powikłania - wyjaśnia ekspert. 

Posłuchaj
24:02 2022_01_20 19_30_33_PR1_Eureka.mp3 Oko na malucha. Wsparcie dla rodziców i noworodków podczas COVID-19 (Eureka/Jedynka)

 

Przed pandemią COVID-19 do procesu kangurowania można było włączyć także ojców. - Mama przebywa z dzieckiem bezpośrednio po urodzeniu w szpitalu i to jej obecność jest bardzo ważna w pierwszych tygodniach życia dziecka, natomiast w trakcie hospitalizacji dzieci urodzonych przedwcześnie, niezbędna jest obecność obydwu rodziców - podkreśla dr Madajczyk. 

Nowatorskie rozwiązanie technologiczne 

Absolutnie nowatorskie i pionierskie rozwiązanie wprowadzono w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, gdzie kamery łączą się "na żywo" poprzez specjalną aplikację. Obecna infrastruktura pozwala na transmisję wideo w jakości Full HD 1080p. System działa jednocześnie na 44 stanowiskach, a streamy prowadzone są codziennie.

- Ograniczenia epidemiologiczne spowodowały, że musieliśmy przez moment wstrzymać obecność rodziców przy dzieciach chorych w szpitalu, dlatego szybko postaraliśmy się na odnalezienie sposobu, który częściowo zrekompensuje brak rodziców przy noworodkach - mówi gość Jedynki. - Wymyśliliśmy proste rozwiązanie opierające się na kamerze, która w sposób online przesyła wizerunek dziecka do dedykowanej aplikacji - wyjaśnia. - To rozwiązanie jest oparte na dostępnych powszechnie kamerach internetowych, ale istotą jest połączenie stworzone bezpośrednio do jednego dziecka i dla jego rodziców - opowiada. 


.

Monitorowanie wcześniaków 

Gość Jedynki przyznaje, jak od strony technologicznej wygląda monitorowanie wcześniaków. - Dziecko ma umieszczoną w inkubatorze kamerę, która jest przyczepiona tylko i wyłącznie do niego i rodzice mają specjalną aplikację, dane do logowania. Dzięki temu mogą oglądać swoje dziecko dzięki temu urządzeniu - wyjaśnia. 

W audycji także:

Unikalna operacja w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego - twierdzi prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, w której przeprowadzono unikalną operację na skalę europejską.

Gdyby zastosować rutynowy algorytm postępowania, procedura musiałaby być przeprowadzona w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi usunięto by torbielowato zmienioną nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację, co wiązałoby się z koniecznością dializowania. Udało się jednak uniknąć dializ dzięki nowoczesnej procedurze usunięcia chorej nerki z równoczesnym przeszczepieniem narządu.

Jakie zastosowano nowe procedury w czasie operacji, jaki jest zysk zdrowotny dla pacjenta i jakie są komentarze świata nauki na to wydarzenie, opowiedział wybitny chirurg, uczestniczący w zabiegu - prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej).

Zobacz również:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Dariusz Madajczak (neonatolog), prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

"Nadal należy się szczepić". Prof. Trzonkowski o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 21:08
Coraz to nowe warianty COVID-19 stanowią nie lada wyzwanie dla lekarzy i naukowców, ponieważ są one jeszcze bardziej zakaźne niż te wcześniejsze. - Szczepionka jest najbardziej bezpiecznym sposobem przejścia przez pandemię. Zaszczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi dookoła nas. Ta szczepionka potrafi uratować nasze życie, ale też ludzi chorych - mówi w Programie Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc w walce z koronawirusem? Naukowcy opracowali nowoczesne czujniki gazowe

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 21:50
Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Gdańskiej opracowali zaawansowane technologicznie czujniki gazowe do analizy m.in. wydychanego powietrza, które mogą także zrewolucjonizować sposób wykrywania SARS-CoV-2. Pozwalają one na otrzymanie wyników już po kilkudziesięciu sekundach! 
rozwiń zwiń