Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem narządu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:41
Zabieg, który wykonano w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polegał na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ. 
Operacja
OperacjaFoto: MAD.vertise/Shutterstock
  • W Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM wykonano unikalną operację, która polegała na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy.
  • Gdyby specjaliści zastosowali rutynowy algorytm postępowania, najpierw pacjentowi usunięto by nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację. Wiązałoby się to z koniecznością dializowania. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ.
  • Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego.

Operację przeprowadzono u 48-letniego mężczyzny, który przez wiele lat był leczony z powodu wielotorbielowatości nerek. Gdy okazało się, że brat chorego może być dawcą narządu, zdecydowano się na transplantację nerki. Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego.

Gdyby specjaliści zastosowali rutynowy algorytm postępowania, procedura odbyłaby się w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi usunięto by torbielowato zmienioną nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację. Wiązałoby się to z koniecznością dializowania. Udało się jednak uniknąć dializ dzięki nowoczesnej procedurze usunięcia chorej nerki z równoczesnym przeszczepieniem narządu.

Jak podkreślił w audycji "Eureka" prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, w Polsce przeszczepianie nerek, szczególnie od dawców żywych, nie jest popularne, a to jest najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego. - Jeśli ktoś ma niewydolne nerki, powinien mieć w pierwszej kolejności przeszczepiony narząd, a dopiero później myśleć o dializach - wskazał.  

Posłuchaj
24:10 2022_01_20 19_30_33_PR1_EUREKA.mp3 Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem (Eureka/Jedynka)

Poza tym w audycji:

Chore noworodki, zwłaszcza te urodzone przedwcześnie, przebywają na oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 matka i ojciec pozbawieni są, ze względów bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem. Dzięki aplikacji "Oko na malucha" rodzice wcześniaków mogą przynajmniej swoje dziecko zobaczyć. 


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Dariusz Madajczak (neonatolog), prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz (Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/wum.edu.pl/kk

Czytaj także

Zaćma - nie odkładaj operacji na później!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:09
W 2020 roku - jak podaje Polskie Towarzystwo Okulistyczne - wykonano w Polsce aż o 30 procent mniej operacji usunięcia zaćmy niż w 2019 roku. Najbardziej dotknięta została grupa wiekowa powyżej 70. roku życia. Liczba wykonywanych zabiegów spadła na przestrzeni ostatnich lat z 200 do 111 tysięcy rocznie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O innowacyjnej technologii analizowania stanu skóry

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 20:52
Dzięki nowoczesnym technikom dermatolog może skutecznie uwidocznić na monitorze problemy skóry. Używa się do tego lumiscanu, czyli urządzenia diagnostycznego, wykorzystującego obrazowanie multispektralne. - Na podstawie przeliczeń wykonywanych przez komputer daje on nam ośmiostopniowy wynik analizy stanu skóry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrycja Kurpik, dyplomowana kosmetolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CyberRadar. Urządzenie monitorujące funkcje życiowe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:06
W Politechnice Gdańskiej powstał prototyp urządzenia kontrolującego oddechy. - Jego najważniejsze zastosowanie przewidziane jest na czas pandemii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Czyżewski. Co potrafi CyberRadar i dlaczego w dobie pandemii jest tak wyczekiwanym przez lekarzy nieinwazyjnym systemem pomiarowym?
rozwiń zwiń