Szef POLSA: w Polsce będzie stanowisko startowe rakiet kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 13:07
- Polska już dawno temu weszła do gry w kosmosie. Od pół wieku wysyłamy różne instrumenty przy okazji rozmaitych misji kosmicznych, kiedyś w programie Interkosmos, a od 10 lat w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powoli jednak możliwości wynoszenia w kosmos stają się wąskim gardłem dla sektora kosmicznego - mówił w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
Technologia LauncherOne służy do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu
Technologia LauncherOne służy do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotuFoto: Mechanik/Shutterstock

List intencyjny z firmą kosmicznego wizjonera

Do wynoszenia ludzi i ładunków w kosmos od lat używane są rakiety pionowego startu. Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne - technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA podpisał w tej sprawie w Los Angeles list intencyjny z prezesem Virgin Orbit - firmy, która ma tę technologię i należy do koncernu kosmicznego wizjonera Richarda Bransona.

W czerwcu 2021 roku technologia ta została użyta do wyniesienia na orbitę okołoziemską, kilkaset kilometrów ponad Ziemię, sześciu minisatelitów, w tym dwóch polskiej firmy. Rakieta z satelitami została wystrzelona z wysokości 10 km. Planowane jest umieszczenie na orbicie 1500 takich minisatelitów. To polski kierunek działań na najbliższe lata.

Z prof. Grzegorzem Wrochną rozmawialiśmy w audycji m.in. o tym, jakie obserwacje będą prowadzić te satelity i jakie będą z tego dla nas korzyści, a także o tym, z jakiego miejsca w Polsce mogą odbywać się starty w technologii LauncherOne.

Posłuchaj
24:10 eureka 12.mp3 Szef Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Grzegorz Wrochna o technologii LauncherOne (Eureka/Jedynka) 

W audycji również:

Zakończyła się rejestracja zespołów uniwersyteckich do tegorocznej, ósmej edycji prestiżowych zawodów European Rover Challenge. Łącznie napłynęły aż 92 zgłoszenia z najlepszych uniwersytetów technicznych m.in. z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Kolumbii czy Grecji. W zawodach zobaczymy reprezentantów aż pięciu kontynentów, wśród nich także reprezentantów Polski, którzy od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotów marsjańskich.

Tegoroczne ERC odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim. Zawody ERC 2022 odbędą się w dniach 9-11 września. Naszym goście był Łukasz Wilczyński - prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak 

Goście: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA), Łukasz Wilczyński (prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej)

Data emisji: 12.04.2022 

Godzina emisji: 19.30

pg

Czytaj także

Wszechświat po polsku na światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 08:50
Kwiaty z włocławskiego fajansu wykorzystane jako panele słoneczne w skafandrach astronautów, kryształowy strój do spacerów w kosmosie, hełm astronauty powstały dzięki odkryciu przez Jana Czochralskiego monokryształów - to niektóre elementy wystawy przygotowanej przez Jana Świerkowskiego, popularyzatora nauki przez sztukę, artysty, futurologa, absolwenta astronomii, twórcy Instytutu B61.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Hyper-Kamiokande - urządzenie do badania tajemnic Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 09:46
90 krajów, w tym Polska, wyraziło zainteresowanie udziałem w prowadzonym przez Japonię projekcie naukowo-badawczym Hyper-Kamiokande, którego główny detektor jest w budowie i ma rozpocząć pracę w 2027 roku.
rozwiń zwiń